Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Suveica / Fila CEC fara acoperire/Bilet la ordin fara ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Suveica / Fila CEC fara acoperire/Bilet la ordin fara acoperire

Va rog sa ma ajutati cu urmatorea speta :
In anul 2003 am vandut catre [XXXXXXXXX] SRL din Bucuresti mai multe marfuri.Pentru acestea am primit de la [XXXXXXXXX] SRL o fila CEC in valoare de 155 milioane si un bilet la ordin de 300 milioane. Biletul la ordin l-am girat catre societatea de la care cumparasem la randul meu marfa de 300 milioane.Cand societatea a introdus la plata biletul la ordin de 300 milioane , acesta a fost refuzat pe motivul lipsa totala disponibil.Acelasi lucru s-a intamplat si cu fila CEC introdusa la banca.
Am facut plagere penala impotriva [XXXXXXXXX] SRL.In intervalul octombrie 2003-decembrie 2004 nu s-a intamplat nimic in cercetarea dosarului.In ianuarie 2005 solutia parchetului sector 3 a fost aceea de "neinceperea urmaririi penale impotriva asociatului unic al SC [XXXXXXXXX] SRL.Mentionez ca am toate facturile stampilate si semnate de catre administratorul societatii debitoare.Administratorul a fost de rea credintain toata aceasta perioada.Refuza total plata deoarece spune ca "nu are".
Ce ma sfatuiti sa fac in continuare ?

[++++mesaj editat de admin++++]
1.Plangere impotriva solutiei de neurmarire penala a invinuitului
2.Plangere impotriva rezoluiunii procurorului
Apropo..Ai cerut investirea filei CEC cu formula executorie?
Am facut plangere dar s-a respins.Asta s-a intamplat in ianuarie 2005.De atunci nu am mai intreprins nimic.Fila CECin original este la Parchet sect 3.
Nu am investit CEC-ul cu formula exexutorie.Ce procedura trebuie sa urmez ? Este costisitoare ? Mentionez ca CEC-ul este emis in 0ctombrie 2003 si scadent in noiembrie 2003. Este scris,semnat si stampilat de catre debitor.
Multumesc pentru raspuns.
Trebuie sa faci o cerere la parchet sa-ti elibereze cec-ul . Faci copie legalizata la notar si impreuna cu o cerere de investire cu formula executorie a cecului (in care descrii situatia si anexezi dovezile in acest sens plus taxa de timbru si timbru judiciar) o depui la judecatorie.Dupa ce primesti hotararea instantei de investire, depui o cerere catre un executor judecatoresc pt recuperarea pe cale silita a creantei.Asta de fapt trebuia sa fie primul pas si pe urma (daca nu iti recuperai creanta) mergeai pe plangere.
madalyna, 1 si 2 din mesajul anterior sunt identice. Pe autorul mesajului il sfatuesc sa nu mai completeze altadata nimic pe filele care la primeste "in alb" (cum banuesc ca s-a intamplat). Ca solutie mai exista calea recursului erarhic (se poate ajunge pana la procurorul general) iar pe civil obligarea administratorului societatii la raspundere personala (banuesc ca societatea nu are disponibilitati).