avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 239 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Suveica / Fila CEC fara acoperire/Bilet la ordin fara ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Suveica / Fila CEC fara acoperire/Bilet la ordin fara acoperire

Va rog sa ma ajutati cu urmatorea speta :
In anul 2003 am vandut catre [XXXXXXXXX] SRL din Bucuresti mai multe marfuri.Pentru acestea am primit de la [XXXXXXXXX] SRL o fila CEC in valoare de 155 milioane si un bilet la ordin de 300 milioane. Biletul la ordin l-am girat catre societatea de la care cumparasem la randul meu marfa de 300 milioane.Cand societatea a introdus la plata biletul la ordin de 300 milioane , acesta a fost refuzat pe motivul lipsa totala disponibil.Acelasi lucru s-a intamplat si cu fila CEC introdusa la banca.
Am facut plagere penala impotriva [XXXXXXXXX] SRL.In intervalul octombrie 2003-decembrie 2004 nu s-a intamplat nimic in cercetarea dosarului.In ianuarie 2005 solutia parchetului sector 3 a fost aceea de "neinceperea urmaririi penale impotriva asociatului unic al SC [XXXXXXXXX] SRL.Mentionez ca am toate facturile stampilate si semnate de catre administratorul societatii debitoare.Administratorul a fost de rea credintain toata aceasta perioada.Refuza total plata deoarece spune ca "nu are".
Ce ma sfatuiti sa fac in continuare ?

[++++mesaj editat de admin++++]
Cel mai recent răspuns: mihaijanel , utilizator 16:38, 11 Octombrie 2007
1.Plangere impotriva solutiei de neurmarire penala a invinuitului
2.Plangere impotriva rezoluiunii procurorului
Apropo..Ai cerut investirea filei CEC cu formula executorie?
Am facut plangere dar s-a respins.Asta s-a intamplat in ianuarie 2005.De atunci nu am mai intreprins nimic.Fila CECin original este la Parchet sect 3.
Nu am investit CEC-ul cu formula exexutorie.Ce procedura trebuie sa urmez ? Este costisitoare ? Mentionez ca CEC-ul este emis in 0ctombrie 2003 si scadent in noiembrie 2003. Este scris,semnat si stampilat de catre debitor.
Multumesc pentru raspuns.
Trebuie sa faci o cerere la parchet sa-ti elibereze cec-ul . Faci copie legalizata la notar si impreuna cu o cerere de investire cu formula executorie a cecului (in care descrii situatia si anexezi dovezile in acest sens plus taxa de timbru si timbru judiciar) o depui la judecatorie.Dupa ce primesti hotararea instantei de investire, depui o cerere catre un executor judecatoresc pt recuperarea pe cale silita a creantei.Asta de fapt trebuia sa fie primul pas si pe urma (daca nu iti recuperai creanta) mergeai pe plangere.
madalyna, 1 si 2 din mesajul anterior sunt identice. Pe autorul mesajului il sfatuesc sa nu mai completeze altadata nimic pe filele care la primeste "in alb" (cum banuesc ca s-a intamplat). Ca solutie mai exista calea recursului erarhic (se poate ajunge pana la procurorul general) iar pe civil obligarea administratorului societatii la raspundere personala (banuesc ca societatea nu are disponibilitati).

Alte discuții în legătură

Refuzul filei cec mihai.mihai mihai.mihai Buna ziua! in primul rand vreau sa va spun ca am avut placerea sa invat lucruri noi cu ajutorul dumneavoastra si as vrea sa imi dati un raspuns pt ... (vezi toată discuția)
Instrument de plata girat mondanicolaetoma mondanicolaetoma sunt agent economic care lucrez si cu instrumente de plata ca fila cec barat; bilet la ordin etc. Am primit drept plata de la un beneficiar o fila cec, pe care ... (vezi toată discuția)
Fila cec fara contract bogdan2511 bogdan2511 Buna ziua, Societatea noastra a primit ca si garantie pentru plata unor facturi o fila CEC in alb si un bilet la ordin in alb. Deoarece clientul nu a mai ... (vezi toată discuția)