Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... instrument de plata girat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

instrument de plata girat

sunt agent economic care lucrez si cu instrumente de plata ca fila cec barat; bilet la ordin etc. Am primit drept plata de la un beneficiar o fila cec, pe care in aceeasi zi si in fata emitentului am girat-o unui furnizor de al meu, aceasta fila avea data scrisa pe aceasta cu 30 zile presupus si ca termen scadent. La termenul scadent emitentul filei cec(beneficiarul meu) se intelege cu furnizorul meu sa-l mai astepte cu plata prin gestul de-a nu depune in banca fila cec, zis si facut insa dupa 15 zile depune fila cec in banca de unde-i vine refuz la plata "lipsa disponibil" , furnizorul meu face toate demersurile legale prin plangere penala impotriva emitentului filei cec, proces care a durat aprox un an si constatand ca nu mai are ce executa de la emitentul filei cec, banuiesc la intelegere cu acesta, ma improceseaza pe mine pentru recuperarea debitului care nu era stins cu exact valoarea filei cec, prin neprezentarea mea in instanta si nefiind amintita acea plata prin cec, instanta da castig de cauza furnizorului si ma executa. Intrebarea mea este ca eu pot face plingere penala impotriva furnizorului de inselaciune si abuz de incredere ? deoarece sigur acestia s-au inteles si m-au santajat prin nereturnarea filei cec, care n-am mai primit-o inapoi ca sa-l pot actiona eu pe emitentul filei cec, care bineinteles acum este si radiat din registrul com., cum pot juridic sa actionez daca eu nu am obiectul cec , care eu l-am inregistrat ca plata de buna credinta. multumesc

Fila de cec a fost restituita impreuna cu instiintarea bancii privind refuzul la plata, furnizorului Dvs., deoarece el este cel care a introdus fila de cec in banca. Cu aceaste documente in original s-a prezentat la organele de politie unde a si facut plangere. Acestia din urma au deschis dosar de urmarire penala si au demarat cercetarile impotriva clientului. Situatia fiind foarte clara, politia a inaintat dosarul cu propunere de incepere a urmaririii penale impotriva emitentului filei de cec. Intrucat dupa cum afirmati mai sus nu au avut ce executa la clientul Dvs., actiunea furnizorului s-a indreptat apoi impotriva Dvs. Nu aveau la ce intelegere sa ajunga cei doi, dosarul penal isi urmeaza cursul cu siguranta impotriva clientului Dvs.

Furnizorul este cel care v-a dat in judecata pentru faptul ca nu si-a incasat creanta . Datoria Dvs. este fata de el si pana la acest moment nu si-a incasat contravaloarea marfurilor sau a serviciilor prestate. Nu sunt avocat, dar prin natura meseriei mele m-am confruntat si eu cu situatii de acest gen.

Nu aveti cum sa-i faceti Dvs.plangere penala. Ati scris mai sus:
[...] ma improceseaza pe mine pentru recuperarea debitului care nu era stins cu exact valoarea filei cec, prin neprezentarea mea in instanta si nefiind amintita acea plata prin cec

Abuz de incredere din partea furnizorului? Nu cred. Care plata cu fila cec sa fie amintita? Cea care nu a fost onorata?

Dupa parerea mea, trebuie sa deschideti actiune impotriva clientului Dvs. De fapt acest lucru trebuia sa-l faceti in momentul in care furnizorul v-a anuntat ca nu a putut incasa contravaloarea sumei inscrise in fila de cec.
multumesc mult, tocmai aici consider ca cei doi s-au inteles la un moment dat prin nereturnarea cec-ului spre mine si profitand de neprezentarea mea la acel proces, obiectul meu pentru a deschide proces era acea fila cec care eu nu o mai detin , deci intr-un fel sunt fara obiect!
Buna dimineata!

Dvs. trebuia sa aveti macar o copie a acelei file de cec pe care ati girat-o si un proces verbal de predare-primire al acesteia catre furnizorul Dvs. Fila de cec oricum nu se mai afla in posesia furnizorului. A fost inaintata de catre organele de politie impreuna cu toate actele din dosar catre Parchet. In acest moment fila de cec se afla in dosarul cauzei care a fost judecata deja. Insa puteti sa faceti trimitere la acesta in plangerea pe care o depuneti.

Rog colegii avocati sa ma corecteze daca informatia este eronata, insa stiu ca aceasta este procedura in astfel de situatii.
ati putea sa faceti o contestatie la executare, prin care sa dovediti ca ati dat CEC-ul respectiv, drept pentru care ati facut plata.

el a inceput procedura de a recupera banii de la debitorul Dvs, drept pt care ar fi in situatia in care si Dvs sa-i dati banii si debitorul. eu zic ca ati avea sanse bune (dar sincer sa fiu asta datorita faptului ca furnizorul Dvs a fost fraier si s-a legat el la cap cu procesul cu inselaciunea)
multumesc, chiar asta m-am intrebat si eu , acest furnizor la returnarea cec-ului de catre banca ar fi trebuit sa-l restituie mie si atunci eu trebuia sa fac plangerea mai departe ramanand sa-i achit debitul furnizorului, din moment ce eu nu am mai primit fila cec nu am mai avut obiectul plangerii penale fata de emitentul filei cec.