avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... refuzul filei cec
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

refuzul filei cec

Buna ziua!
in primul rand vreau sa va spun ca am avut placerea sa invat lucruri noi cu ajutorul dumneavoastra si as vrea sa imi dati un raspuns pt solutionarea unei probleme:am livrat marfa unei persoane juridice de la care nu am luat decat fila cec.........la data scadenta am depus fila cec si a fost refuzata.data de pe fila cec era de 26.07.2007 .eu am depus fila pe 25 si ea afost refuzata pe data de 30 aceiasi luna pe motiv ca nu sunt bani in cont.spunetimi de ce a fost refuzata asa tarziu si de ce nu am fost anuntat si daca pot sa fac ceva(cum imi recuperez banii).Am la indemana facturile stampilate si semnate de catre clint si borderou de depunere al filei cec si cel de refuz al filei cec!
Sunt convins ca pe cai amiabile nu se poate rezolva aceasta problema spuneti-mi va rog cum sa actionez!!!!!
va multumesc!!!!!!!!!!

Cel mai recent răspuns: ContSters39230 , utilizator 23:36, 4 August 2007
1. Depui fila cec la Judecatorie in vederea investirii cu formula executorie.
2. Faci plangere penala impotriva emitentului filei CEC.
conform ultimelor modif.din c.proc.civ., inscrisurile recunoscute ca titluri executorii nu se mai investesc cu formula.
mergeti direct la executor si executati silit

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suveica / fila cec fara acoperire/bilet la ordin fara acoperire avoff avoff Va rog sa ma ajutati cu urmatorea speta : In anul 2003 am vandut catre [XXXXXXXXX] SRL din Bucuresti mai multe marfuri.Pentru acestea am primit de la ... (vezi toată discuția)
Emitere cec fara acoperire Undertaker Undertaker am o intrebare f. urgenta... o persoana a emis un cec catre o societate, cec care avea o anumita data scadenta. la data scadenta creditorul cecului nu a putut ... (vezi toată discuția)
Cec - nelamuriri despre investirea cu formula executorie stepetrache stepetrache am marea rugaminte de a imi spune ce trebuie sa fac in continuare pentru a putea sa ridic de la instanta cecul investit cu formula executorie. Concret, am ... (vezi toată discuția)