Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... refuzul filei cec
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

refuzul filei cec

Buna ziua!
in primul rand vreau sa va spun ca am avut placerea sa invat lucruri noi cu ajutorul dumneavoastra si as vrea sa imi dati un raspuns pt solutionarea unei probleme:am livrat marfa unei persoane juridice de la care nu am luat decat fila cec.........la data scadenta am depus fila cec si a fost refuzata.data de pe fila cec era de 26.07.2007 .eu am depus fila pe 25 si ea afost refuzata pe data de 30 aceiasi luna pe motiv ca nu sunt bani in cont.spunetimi de ce a fost refuzata asa tarziu si de ce nu am fost anuntat si daca pot sa fac ceva(cum imi recuperez banii).Am la indemana facturile stampilate si semnate de catre clint si borderou de depunere al filei cec si cel de refuz al filei cec!
Sunt convins ca pe cai amiabile nu se poate rezolva aceasta problema spuneti-mi va rog cum sa actionez!!!!!
va multumesc!!!!!!!!!!

1. Depui fila cec la Judecatorie in vederea investirii cu formula executorie.
2. Faci plangere penala impotriva emitentului filei CEC.
conform ultimelor modif.din c.proc.civ., inscrisurile recunoscute ca titluri executorii nu se mai investesc cu formula.
mergeti direct la executor si executati silit