avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Activitate Lauriano

Activitate Lauriano

Pai nu...ca fratele meu i-a dus acolo.. insa ei dupa ce au batut victima si s-au ales si cu telefonul .... au fugit ... nu s-au intors la fratele meu la masina. Fratele meu a ramas acolo si cand a venit victima la fratele meu si i-a spus ca-i da pe mana politiei, insusi fratemiu a luat victima in masina si au mers la politie unde a dat datele celor doi, si a mers personal si le-a transmis celor 2 sa inapoieze bunul a doua zi dim la politie si sa se prezinte acolo.
Pai daca isi schimba partea vatamata declaratia initiala si zice ca a dat acea declaratie sub impulsul momentului , nu se schimba automat si incadrarea penala a faptei din talharie in violente si furt? Ca la o asemenea incadrare de violenta si furt am inteles ca se poate retrage plangerea si nu mai continua dosarul de la sine..
S-ar putea sa ma insel, din acest motiv rog din suflet un raspuns al cuiva ce cunoaste legea.
Avocatul poate face in acest moment o cerere prin care sa se audieze din nou partea vatamata? pt ca e dispusa sa-si schimbe declaratia initiala ca i s-ar fi luat telefonul, in cea ca telefonul i-ar fi cazut jos si el ar fi plecat in casa ... Mai ales ca telefonul i-a fost inapoiat la prima ora . Se accepta astfel de cereri de obicei? Daca nu se accepta, fiind la prima abatare si neavand niciun fel de probleme pana acum, fratele meu poate primi pedeapsa cu suspendare macar? Va multumesc tuturor celor care isi rapesc din timpul lor si mi-ati dat un raspuns.
Am facut-o din prima clipa... Nu va pot descrie in cuvinte la ce traume psihice a fost supusa familia mea cat si eu... N-am avut de-a face cu incalcarea legii niciunul dintre noi..si a fost primul lucru pe care l-am facut, sa contactam un avocat. Insa suntem ingrijorati de ceea ce va urma.. Din acest motiv am apelat la dvs poate primim o speranta..
Buna ziua. Fratele meu avand un conflict la scoala cu un coleg de clasa, a decis sa se razbune pe acel copil. A luat alti doi prieteni cu masina si au mers la colegul in cauza. L-au sunat sa coboare pana afara. Fratele meu i-a asteptat in masina pe cei doi , ei mergand sa-i aplice o corectie. I-au dat 2 palme ( nu si-a scos niciun fel de certificat) insa cei doi s-au ales si cu telefonul acelui copil ( nu stim daca din buzunar i l-au luat sau i-a cazut in timp ce-l bateau ) si au fugit. Fratele meu ii astepta la masina. Acel copil recunoscand masina s-a dus la el si i-a spus ca-i da pe toti 3 pe mana politiei ca i-au furat telefonul. Fratele meu , l-a luat personal in masina cand a auzit si au mers la politie. Acolo la sugestia politiei comunale, in plangere s-a specificat ca i s-a luat telefonul din buzunar. A doua zi dimineata dupa ce i-a anuntat fratemiu pe cei doi sa inapoieze telefonul , au inapoiat telefonul si au fost retinuti toti 3 timp de 24 de ore, cei doi sub acuzatia de talharie, iar frate'miu cu instigare la talharie. Nu li s-a prelungit mandatul. Acum au fost anuntati telefonic sa se prezinte sapt viitoare toti 3 la politie pt declaratii. Intrebarea mea este : fratele meu nu trebuia sa fie acuzat de instigare la violenta? (precizez ca victima vrea sa-si retraga plangerea si este dispus sa colaboreze in orice mod sa-i salveze) . Care sunt consecintele in continuare? Va multumesc anticipat!