avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 533 soluții astăzi
Forum Activitate 12345A

Activitate 12345A

Discuție buna seara
Imi poate spune cineva ce presupune o sesizare la ITM si cum o pot face ?Mentionez ca sunt intr-un preaviz de 15 zile ! Multunesc mult
buna seara,
eu am un contract cu o firma pe o perioada de 3 luni ce imi expira in 28 februarie si am fost anuntata de sef ca nu vor sa mai colaboram impreuna si ca am de ales daca plec tot in ziua anuntarii (data de 13 ian) sau cu data de 15 ianfara macar a avea o motivatie pt decizia lor.
.Am preferat sa stau si sa vb cu ei pe data de 15 despre hotararea lor.Am citit contractul de acasa si spune clar la sectiunea ALTE CLAUZE ca in caz de concediere se acorda preaviz de 20 de zile ,sau 15 in caz de demisie.....
Cand am mers la directoare si am deschis subiectul deciziei lor a avut o reactie exploziva, cine sunt eu si cum imi permit sa intreb ceva referitor la decizia ei ....nici macar nu a vrut sa vorbeasca cu mine referitor la contractul nostru.
A refuzat vehement numai gandul de preaviz ce pot spune si de altele ca era sa fiu data cu forta afara din birou.Stiu ca legea nu le permite o astfel de concediere subita fara anumiti pasi de urmat......
Cand am spus ca nu sunt de acord cu decizia lor si ca legea este de partea mea si ca nu respecta clauzele din contracul nostru a turbat directoarea....
Am spus ca din sfaturile primite si din experienta mea de viata stiu ca sunt anumiti pasi ce trebuiesc urmati cand vrei sa concediezi pe cineva(1; daca am gresit undeva este normal sa primesc o atentionare verbala urmata de una scrisa (avertisment) etc. si ca doar la 3 abateri au motiv de concediere si asta dupa ce sunt anuntata atat verbal si scris de o intalnire cu o comisie disciplinara si dupa aceea sunt concediata nu asa brusc cum vor ei si fara o explicatie.In fine....persoana din resurse uname prezenta la intalnirea cu directoarea a spus ca datorita nesimtirii mele si impertinentei dovedite ca o explicatie si o lamurire imi va face pe lor 3 avertismente si ma dat afara din birou. cand am fost chemata inapoi mi-au fost inmanate 5 sau 6 avertismente scrise toate cu data de 15 ian printre care si una cum ca am venit beata la munca si am fost amenintata ca pt astea nu voi mai lucra niciodata indiferent de locul ales.(mentionez ca nu am carte de munca).Am fezuzat semnarea lor si am iesit 5 min din biroul lor cu pretextul ca am de dat un tel si vb dupa timp in care am vb cu cineva ce a spus sa nu se semnez si sa fac o declaratie cum ca refuz semnarea lor ce mi-au fost aduse la cunostinta in data de 15 semnand declaratia tot cu data curenta 15 ian.Problema este ca au refuzat copiile cerute de mine atat declaratiei cat si avertismentelor si am fost data afara din birou....
Ce pot face? Stiu ca am nevoie de un act pentru desfacera contractului de munca
din partea lor ce il refuza vehement dar in timpul discutiei au spus ca fiind sfatuiti de avocatul lor il vor trimite prin posta de la ITM (ceea ce stiu ca este de datoria lor sa il faca pe loc nu ITM-ul..........
Legal pana vine acea hartie chiar si in cazul asta fara pasii normali ce sunt obligati sa ii respecte dar nu ii fac eu sunt inca angajata lor nu?
Am hotarat sa merg luni la munca atat luni cat si in zilele ce urmeaza pana voi primii acel act si stiu ca doar dupa aceea sunt obligati la un preaviz de 20 bde zile cum scrie in contract ...am dreptate?
sincera sa fiu nu stiu daca am fost sfatuita corect si ce trebuie sa fac acum deoarece este prima oara cand se intampla asa ceva..........stiu ca este o bataie de joc din partea lor si indiferent de acele avertismente srise nu le pot proba si sunt obligati de lege sa o faca cu fiecare in parte + alti pasi mentionati sus......
Ce am de facut ? Sunt satula de bataile de joc din partea lor si vreau sa platesca atata timp cat legea este de partea mea!
Nici macar nu au toate actele mele necesare la angajare(cazier , adeverinta medicala)....Ce pot face?
Am nevoie de ajutorul vostru urgent ca luni merg la munca si ei nu se asteapta la asta si vreau sa stiu ce pot face in cazul asta!
Va multumesc mult