Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... buna seara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

buna seara

Imi poate spune cineva ce presupune o sesizare la ITM si cum o pot face ?Mentionez ca sunt intr-un preaviz de 15 zile ! Multunesc mult
Care este problema mai exact? De ce doriti sa faceti o sesizare la ITM?

Daca nu doriti sa dati detalii.....o sesizare inseamna pur si simplu o "scrisoare" catre ITM in care le povestiti ceea ce considerati dvs. a fi un abuz din partea firmei. Ei urmeaza sa cerceteze daca au avut loc incalcari ale legislatiei muncii si daca e cazul, sa sanctioneze firma. Asta nu va ajuta foarte mult pe dvs. in ceea ce priveste preavizul. Daca considerati ca ati fost concediata abuziv, atacati decizia in instanta (nu la ITM).
preavizul...in caz de concediere este de 20 zile lucratoare...
Acesta poate fi un model de sesizare :

Sesizare
Catre ITM – Bucuresti

Subsemnatul ……………………………………………….domiciliat in ……………………………, str………………………….., nr…………, bl………, ap…………….., judetul…………. CNP……………………, (fost) salariat la S.C. …………………………………….. , va sesizez urmatoarele:

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________

data…………… semnatura…………………… "

In spatille goale treceti ce anume nu se respecta in firma la care lucrati (ex: neplata orelor suplimentare , concedieri abuzive , neplata CO etc).

12345A a scris:

Imi poate spune cineva ce presupune o sesizare la ITM si cum o pot face ?Mentionez ca sunt intr-un preaviz de 15 zile ! Multunesc mult

La ITM puteti sesiza orice neregula savarsita de angajator cu privire la relatiile de munca, sanatatea si securitatea in munca.