Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cerere eliberare carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cerere eliberare carte de munca

imi puteti trimite va rog o cerere tip pt eliberarea cartii de munca?

Pentru ce va trebuie? De unde ridicati Dvs. carnetul de munca?
La cine se afla cartea, pt ca oricum acestea se restituie angajatorilor sau titularilor pe baza de p/v predare-primire pana in data de 30.06.2011
Ordinul 1083/07.03.2011 – al ministrului muncii, familiei și protecției sociale pentru aprobarea Procedurii de lucru privind eliberarea carnetelor de muncă salariaților angajatorilor prevede modalitatea de predare si formularele care trebuie completate pe care le puteti vizualiza si aici [ link extern ]
(Scuze moderatorilor, nu am apucat sa vad si in acest forum documentul!)
radu-adrian a scris:

imi puteti trimite va rog o cerere tip pt eliberarea cartii de munca?

Buna seara!
In functie de calitatea pe care o aveti si de unde doriti sa o ridicati exista mai multe variante:
- in calitate de titular si doriti sa o ridicati de la ITM va prezentati la inspectorul la care este arondata societatea ii prezentati buletinul si in cazul in care este la dansul "aranjata si frezata" ( completata si stampilata) v-o elibereaza pe loc. Daca nu, va mai trimite pe la firma pentru ai transmite celui ce se ocupa cu treaba asta sa duca la ITM documentele care lipsesc. Exista si varianta ca, carnetul sa nu se afle la ITM ci sa zaca pe la casa de pensii (inspectorul ITM va da nr. cutiei) iar dvs va duceti la pensii luati de la xerox o cerere o completati si o depuneti la ghiseu si dupa 1 saptamana poate aveti norocul sa o ridicati ( daca nu " mai treceti ca nu o gasim!!#-o)
-In cazul in care sunteti delegat al unei SC SRL vedeti in sectiunea documente utile.
@emil6702
Ati vrut sa scrieti ca s-au restituit pana in data de 30.06.2011. Banuiesc..:innocent:
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
radu-adrian a scris:

imi puteti trimite va rog o cerere tip pt eliberarea cartii de munca?

Catre,
Inspectoratul Teritorial de Munca ......... Serviciul: Evidenta Angajatori
sau

Domnule Administrator/Director

Subsemnatul(a)………………………………………………posesor al B.I. seria… , nr……………, cod numeric personal……………………………..eliberat de catre…………………………………., domiciliat (a) in …………………….,str ……………………., nr……, bl……., ap…….., judetul………………. angajat (a) in cadrul S.C…………………………………….. avand functia de ………………….., va rog sa-mi aprobati eliberarea carnetului de munca seria……., nr. ……….. , potrivit Ordnului nr.1083/2011.