Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... returnare garantie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

returnare garantie

Buna seara, am o intrebare. Cum ar trebui sa formulez o cerere pentru a primi banii inapoi din garantie? Am lucrat timp de 2 ani jumate si in fiecare luna ni s-au retinut 50 lei din salariu, bani pe care au spus ca o sa-i primim inapoi dupa un an de zile de cand nu mai lucram la ei. In 19 decembrie se implineste un an. Cum ar trebui sa procedez? Multumesc.
Potrivit art. 16 din Legea nr. 22/1969, garanţia reţinută poate fi ridicată încetarea contractului de muncă, în situaţia în care nu a cauzat o pagubă, obligaţia restituirii revenind angajatorului.

In acest sens, puteti depune o solicitare de restituire a garantiei.

Domnule Director/Administrator

Subsemnatul(a) ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... , Cod Numeric Personal ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ..., domiciliat(a) in ... ... ... ... ... ... ... ..., Str ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...nr. ... ... ... ... ..., bl. ... ..., sc. ... ..., ap. ... ... ..., Sector ..., fost angajat al SC ........................... , posesor BI/CI seria .......... nr. ..................., eliberat de ............................... va rog binevoiti a dispune restituirea sumei de ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...lei, suma ce reprezinta c/v garantei materiale retinute in baza contractului de garantie nr. ..../...............
Solicit aceasta deoarece ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...

Data: ... ... ... ... ... ... ... ... Semnatura: ... ... ... ... ... ...