avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 397 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept contestatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept contestatie

buna ziua,
am o bunica care are 80 ani, are dementa mixta, nu mai gandeste, nu vorbeste.
in aceasta situatie daca dorim sa facem o contestatie, cine o poate face si in ce baza legala.
mentionez ca mama mea are grija de ea.
multumesc
Cel mai recent răspuns: anemoni , utilizator 11:08, 17 Octombrie 2012
Daca se poate sa detaliati la ce anume intelegeti sa faceti contestatie,eventual se poate analiza speta si se poate emite opinie la obiect
Teoretic ,daca este vorba despre concluzia la expertiza medicala,contestatia poate fi realizata de mama dvs
Experiza are ca obiect verificarea documentelor si a starii de sanatate a titularului
Ultima modificare: Marți, 16 Octombrie 2012
ynocentta, utilizator
mama a depus actele pentru obtinerea certificatului de grad de handicap.
cererea a fost facuta de mama in numele bunicii mele conform formularului de mai jos.
la aceasta cerere am primit raspuns negativ si am vrea sa contestam aceasta decizie carera Comisia Superioara.
intrebarea este cine face contestatie mama sau bunica (tineti cont ca bunica este "leguma").
daca mama trebuie sa faca contestatia in ce baza legala (nu este nici tutore nici reprezentant legal)

DOMNULE DIRECTOR




Subsemnatul ………...…………..............………....…....... fiul / fiica lui ……................……
şi al / a …………….................…. legitimat cu B.I. /C.I. seria …… nr ………....……, cu domiciliul
 in drept in Bucuresti, sector 6, str ................................................................................ nr. .............
bl. .......... sc ....... et ......... ap ......... interfon ............ telefon ................................................................
 in fapt in ................................................ str ....................................................................................
nr. ............ bl. .......... sc ....... et ......ap ......... interfon ............ telefon ..................................................
in calitate de .............................................................................................................. solicit eliberarea:


CERTIFICATULUI DE INCADRARE INTR-O CATEGORIE DE PERSOANE CU HANDICAP 

CERTIFICATULUI DE ORIENTARE PROFESIONALÃ 



Pentru D-nul/ D-na ................................................................................................................................
Fiul / fiica lui ................................................... si al / a .........................................................................
Legitimat cu BI / CI seria ................. nr ……………, cu domiciliul:
 in drept in Bucuresti, sector 6, str ...................................................................................................
nr........, bl. .........., sc ....... et ......ap ......... interfon ............ telefon .....................................................
 in fapt in ................................................ str ....................................................................................
nr. ............, bl. .........., sc ....... et ......ap ......... interfon ................. telefon ...........................................


DATA ..................... SEMNATURA






DOMNULUI DIRECTOR AL DIRECŢIEI GENERALE DE ASISTENŢÃ SOCIALÃ ªI PROTECŢIA COPILULUI SECTOR 6 BUCURESTI
Numai un tutore sau curator de avere numiti!
cum se pot obtine aceste drepturi asupra unei persoane?
Care este motivul respingerii cererii? Dacă a fost respinsă pe alte motive decît acela al redactării şi semnării ei de către o persoană fără drept, atunci tot mama dumneavoastră poate face contestaţia.

Ultima soluţie ar fi punerea sub interdicţie, mama devenind tutore. Tot ea este aceea care se poate adresa instanţei în acest scop.

Alte discuții în legătură

Model cerere apel dupa ncpc ce v-a fi depusa inainte de primirea hotararii complete si motivate a instantei de fond catalina.p catalina.p Doresc un model de declarare apel pt o cauza civila dupa NCPC ( nu cred ca ar fi mare diferenta ), inainte ca sa primesc /sa mi se comunice la domiciliu ... (vezi toată discuția)
Cerere de corectare a erorilor materiale alinaion82 alinaion82 Buna ziua! Imi puteti trimite , va rog, un model de cerere de corectare a erorilor materiale din decontul de TVA? Va multumesc! (vezi toată discuția)
Cerere scoatere din evidenta imobil ksimona ksimona Buna ziua, Am vandut un apartament si in momentul in care cumparatorul s-a dus sa depuna declaratia de impunere i s-a spus ca trebuie sa depun si eu o ... (vezi toată discuția)