Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... conflict munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

conflict munca

cine ma ajuta sa fac o sesizare catre itm ca am lucrat un an si nu mi s-a inregistrat contractul de munca si nici nu am primit salariul pe o perioada de sapte luni de oarece dupa sase luni a murit patronul si am fost rugat de urmasi sa rtaman de oarece firma era in control si eu eram singurul care a stiut de tot ce se intampla acolo. controlul se referea la o rambursare de tva , control fiscal si control itrsv. va multumesc
Nr…………………/……………………

Sesizare
Catre ITM ...........

Subsemnatul ……………………………………………….domiciliat in ……………………………, str………………………….., nr…………, bl………, ap…………….., judetul…………. CNP……………………, (fost) salariat la S.C. …………………………………….. , va sesizez urmatoarele:

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

data…………… semnatura……………………

si un alt model de sesizare

SESIZARE
Subsemnatul(a)*___________________________________________________________ identificat(ă) cu buletin /carte de identitate seria_______ nr.__________________________, CNP * [__]__]__]__]__]__]__]__]__]__]__]__]__], vârsta ____ani, domiciliat(ă)* în jud. ___________________________loc._________________________str._______________________ nr. ___ bl._______ sc._______ et.____ ap._______ angajat(ă)/fost(ă) angajat(ă) în perioada _______________-______________la S.C.* _________________________________________ S.R.L./S.A. cu sediul în loc. __________________ str.__________________ nr.____ bl._____ reprezentată prin _______________________________________; nr. de telefon la firmă _______________.
Punct de lucru situat în ____________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Număr de telefon la care pot fi contactat(ă) pentru informaţii suplimentare _________________________________:
Prin prezenta vă relatez următoarele:
________________________________________________________________________________
Data: _____________ Semnătura:_________________

si relatati exact asa cum au stat lucrurile dar trebuie sa depuneti si acte copii doveditoare ca ati lucrat in perioada mentionata.
Bafta.

Alexa...
ca dovezi puteti avea:
- diverse acte semnate de dvs, martori
iotza12 a scris:

cine ma ajuta sa fac o sesizare catre itm ca am lucrat un an si nu mi s-a inregistrat contractul de munca si nici nu am primit salariul pe o perioada de sapte luni de oarece dupa sase luni a murit patronul si am fost rugat de urmasi sa rtaman de oarece firma era in control si eu eram singurul care a stiut de tot ce se intampla acolo. controlul se referea la o rambursare de tva , control fiscal si control itrsv. va multumesc
Se face sesizare la ITM, dar raspunsul va fi de genul "singura posibilitate este sa va adresati instantei de judecata!". Oricum, pe cale administativa ITM nu poate face nimic daca mostenitorii afacerii nu recunosc amiabil ca ati lucrat 1 an in firma si ca nu vi s-a platit timp de 7 luni salariul cuvenit pentru munca prestata!
Greu de crezut ca nu vi s-a platit salariul de 7 luni.........uuhhh