avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 945 soluții astăzi
Forum Activitate dan constantinescu

Activitate dan constantinescu

Discuție politie locala
intrebare, intrebatoare. cine poate sa-mi spuna daca a ramas in vigoare prevederea legala potrivit careia un politist comunitar (viitor local) este prevazut la o mie de locuitori. vreau sa stiu daca pot sa fac organigrama cu cati politisti as vrea sau as avea nevoie. si daca paza la obiectivele primariei poate fi asigurata cu guarzi , pe acelasi stat de functii cu localii. va multumesc. sper ca am fost destul de explicit
in sfarsit. acum se poate spune spor la treaba. ce nu stiu sigur. se ramane tot cu 1 la 1000 ? art. 8 si 9 din regulament spune ceva, insa la sfarsit imi arunca "cu respectarea prevederilor legale" . sa inteleg 1 la 1000 ? daca preaiau personalul politiei comunitare e ok, daca iau si din aparatul de specialitate al primarului... trebuie sa dau afara. ma poate lumina cineva ? :hammer:
asa este. aveau in fata proiectul. ce este interesant... se pare ca tot 1 la 1000 locuitori. nu s-a rezolvat nimic. iar cei de la politie nu vor sa fie detasati. iar primarul nu are nici un interes sa-l ia detasat, sa ii plateasca salariul lui ( ala bun) nu de functionar public. in plus.... se inmultesc structurile. ca baza materiala.... de la politia romana nu ajunge nimic in patrimoniul politiei locale. ar fi aceeasi marie dar cu alta palarie. si salariul tot ala.
politia ( scuzeee)
interesant ca maine e sedinta la polia romana (tl) cu privire la acest aspect. si... se invoca acest regulament in adresa#-o
va rooog. stie cineva , a fost aprobat regulamentul-cadru privind organizarea si functionarea politiei locale ? legea spune ca la 1 ianuarie 2011 se infiinteaza politia locala. nu gasesc insa regulamentul. va multumesc:bow:
cu respect.
am o nelamurire. un domn consilier local a fost exclus din partidul din care facea parte. adresa partidului a ajuns tarziu, nu a fost introdus pe ordinea de zi proiectul de hotarare ce urma sa vacanteze postul. deci nu a fost emisa o hotarare in acest sens. cu toate acestea, votul dumnealui din plenul sedintei a fost trecut ca "nul" de catre Secretarul orasului. este legal ? va rog, un raspuns cat mai legal posibil. multumesc anticipat
Răspuns la discuția incompatibilitate functie publica
si sotia detine functia de secretar al orasului...B-)
intrebare : functionar public de conducere poate detine functia de asociat unic intr-o firma privata si administrator ? . stiu, nu.:) insa are raportul de serviciu suspendat pentru cresterea copilului. mai este incompatibilitate ? apoi.... firma ce o conduce are profil paza si protectie..... functia publica de conducere este de sef serviciu politie comunitara. :O =D>
si la aliniatul 2 cum interpretati ? 600 lei bani in mana ? sau.... impozitati. pentru ca la mine in institutie parerile sunt impartite. eu zic ca raman in mana. multumesc