avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Activitate ivona_mada

Activitate ivona_mada

Discuție nulla osta
buna seara. as vrea sa stiu daca in romania se eliberaza nulla osta...sa va explic:eu sunt plecata in strainatate si nu m-am mai intors in tara de vreo 7-8 ani si peste cateva luni am decis sa ma casatoresc dar pentru a face cununia civila in strainatate imi cer de la primarie acest act, care presupun ca certifica ca n-am mai fost casatorita in romania sau cam asa ceva..as putea sa ma duc la consulatul roman pt a-l obtine dar problema e ca trebuie sa prezint un document romanesc valabil si ale mele(buletinul si pasaportul) au scazut de cateva luni...si din cate am inteles nu pot reinnoi nici unul din aceste acte decat in romania prezentandu-ma personal...si deci vroiam sa stiu, daca tot ma intorc in tara pt refacerea buletinului si a pasaportului, nu as putea obtine de la vreo institutie in Romania si aceasta nulla osta ca sa evit apoi sa ma intorc din nou la consultul din strainatate(si sa ma usuce de banuti printre altele)? si daca da unde ar trebui sa ma duc sa fac cerere pt asa ceva?