avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 865 soluții astăzi
Forum Activitate o_palade

Activitate o_palade

Buna ziua. Sunt unul dintre mostenitorii de drept ai bunicii mele( in total suntem 5 mostenitori) dar nu avem actele de deces si titlul de proprietate a pamantului in original. Noi nu am avut grija de ea si actele in original nu stim unde sunt. Va rog sa-mi precizati daca pot sa dezbat mostenirea fara aceste acte. Daca nu, poate stiti cat dureaza sa reconstitui titlul de proprietate? Va multumesc
Răspuns la discuția certificat de deces duplicat
Si inca ceva. Ca ofiterul de la starea civila sa elibereze duplicat, trebuie sa aiba dovada ca celalat certificatul de deces este nul si sa faca dovada publicarii in monitorul oficial a pierderii sau furtului. Ce se intampla daca eu declar apoi si spun ca el nu este pierdut si ca acest certificat exista? Multumesc
Răspuns la discuția certificat de deces duplicat
Multumesc de raspuns . Ok fiecare copil (fie ca este decedat sau nu) va primi aceeasi din mostenire. Dar cum se va impartii avand in vedere ca ei sunt frati doar de pe mama : copilul care are tata declarat in certificatul de nastere si care a venit cu pamant care apare pe titlul de proprietate primeste aceeasi parte ca celalalt copil care nu are tata in certificatul de nastere deci nu are proprietati sau terenuri? Eu cred ca ei doi impart la jumatate doar ceea ce are defunta si fiecare ia proprietatea din partea tatilor (la jumatate ca cealalta jumatate apartine decedatei si va fi impartita iar in doua la cei doi copii). In concluzie eu cred ca copilul cu tata declarat in certificatul de nastere primeste 2/3 iar celalat copil primeste doar 1/3 din mostenire(doar jumatate din partea defunctei - care este jumatate din averea fostului sot). Am dreptate sau nu? Va rog sa-mi raspundeti.
Buna ziua. Va rog sa ma ajuta-ti intr-o problema.
Bunica mea a decedat si a avut 3 copii. Pe tatal meu pe care la infiat si inca doi copii decedati care la randul lor au copii( nepotii bunici pana acum nu au ajutat-o cu nimic) Inmormantarea a facut-o tatal meu pe cheltuiala lui (chiar daca a fost infiat noi am tinut legatura cu ea si am ajutat-o pentru ca nu avea cine altcineva). Toate actele de proprietate, certificat de deces, etc sunt la noi si nu le dam pana cand nepotii nu vor plati inmormantarea.
Un aspect important este faptul ca cei doi copii care legal au drept de mostenire sunt frati doar de pe mama ei avand tati diferiti cu averi diferite.
Acum o parte din nepotii bunicii mele vor mostenire.
Intrebare:
1. Pot sa dezbata mostenirea nepotii daca actele in original sunt la noi?
2. Ce putem face noi ca sa ne recuperam banii?
3. Cum se imparte mostenirea bunicii: diferentiat in functie de averea tatilor lor sau la comun?
4. Ce putem face noi ca primaria sa nu elibereze duplicate dupa acte, ca poate mostenitorii se duc la primarie si spun ca sunt pierdute si le elibereaza un nou original. Ce putem face in situatia in care se intampla acest lucru.
Răspuns la discuția ajutor de inmormantare
Dar va rog sa-mi precizati daca este adevarat ca cei care beneficiaza de pensie de urmas de veteran de razboi nu au dreptul la ajutor de inmormantare?
Va rog sa ma ajutati intr-o problema mai complicata.
Tatal meu este infiat de la varsta de 4 ani. El (din partea mamei care l-a nascut) a mai avut doi frati dar care din pacate au decedat. Acum mama lui care l-a nascut a decedat. De cand cei doi frati au decedat , noi am avut grija de ea, ea fiind bolnava de astm, îi duceam pastile in fiecare luna mai mult pe bani nostri pentru ca ea a avut doar o pensie de urmas de veteran de razboi de pe sotul ei de 10 lei pe luna pana acum 1 an. In prezent avea o pensie de 92 lei pe luna. Avand in vedere ca nu avea pe nimeni( cei doi frati inainte de a deceda erau divortati de sotiile lor iar copii lor nu au mai tinut legatura cu bunica lor), tot tatal meu a trebuit sa o inmormanteze pe baza ca vom primi ajutor de inmormantare. Dar surpriza,
cei de Casa de Pensii spun ca ea nu are dreptul la ajutor de inmormantare pentru ca nu a avut pensie de agricultor. Daca tatal meu care este pensionar acum ar cere acei 1/2 din ajutorul de inmormantare care se da pentru un membru al familiei, cei de la Casa de Pensii spun ca nu poate sa o primeasca pentru ca in acte nu are nici un grad de rudenie cu ea. Oare cine trebuia sa o inmormanteze (sau poate dupa Statul Roman trebuia sa o lasam neinmormantata) pentru a putea beneficia de ajutor de inmormantare. Va rog sa ne sfatuiti ce sa facem. Multumesc