avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 928 soluții astăzi
Forum Activitate mushetzika

Activitate mushetzika

Din pacate nu are mentionat nicaieri un termen in care sa ne puna la dipozitie utilitatile. In contract nu se mentioneaza asa ceva. Stiu ca este obligat cf legii, daca este bloc P+3 este obligat sa monteze ascensor...dar in ce termen...asta nu stiu unde pot sa gasesc...multumesc oricum pt raspuns.
M-am mutat intr-un bloc, constructie noua P+4 de aproape un an de zile. Blocul este prevazut cu lift conform legislatiei in vigoare si toate apartamentele sunt ocupate. Dezvoltatorul intarzie montarea ascensorului iar de fiecare data cand este intrebat despre acest subiect raspunde ambiguu. Exista un cadru legal care sa ne ajute in urgentarea montarii ascensorului?
Buna Seara,
Am si eu o problema, am fost angajata intr`un call center o luna si 10 zile , am fost intr`un concediu medical 10 zile si azi mi-am depus cererea de demisie. nu vreau sa stau in preaviz pt ca mi-am gasit un alt job pe domeniul in care mi-am terminat studiile. Doamna de la resurse umane mi-a pus in vedere ca nu se poate acest lucru si ca imi incheie contractul cu abatere disciplinara. Este ok ceea ce are de gand sa`mi faca? Mentionez ca as vrea sa ii pun in vedere nulitatea contractului pt ca eram pontata dupa timpul de log in/ log out lucru nestipulat in contract astfel am luat si salariul mult mai mic decat cel la care ma asteptam si cel pt care incheiasem contract. Si o alta problema, contractul meu nu are nicio stampila ITM, are doar un numar de inregistrare trecut cu pixul. De la 1 ian 2011 asa se procedeaza?