avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 831 soluții astăzi
Forum Activitate jon85

Activitate jon85

un unchi si-a construit in urma cu aproximativ 20 ani o casa la o distanta de 50-60 cm de gardul care desparte proprietatea sa de cea a vecinului. in momentul in care a construit casa respectiva a discutat cu vecinul sau intrebandu-l daca nu o sa-l deranjeze faptul ca respectiva constructie o sa aiba 2 geamuri(baie si bucatarie )inspre el,in acel moment acel vecin nu a avut nimic impotriva. mentionez faptul ca dupa 10 ani dupa ce ruda mea a construit casa acel vecin a vandut terenul respectiv unei persoane care si-a construit o casa noua pe proprietatea sa, asta intamplandu-se in anul 2000-2001. Pana in anul acesta nu au existat probleme cu privire la cele doua geamuri insa acum noul proprietar cere ca geamurile respective sa fie astupate pe motiv de intimitate. tin sa precizez ca de la casa lui si pana la cea a unchiului meu e o distanta de 10 m, poate si mai mult iar intre cele doua constructii se afla gradina vecinului, nicidecum curtea sau....as vrea sa ma ajutati cu privire la acest aspect, deoarece unchiul meu nu poate sa inchida acele geamuri avand nevoie de aerisire. va multumesc!