avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1042 soluții astăzi
Forum Activitate savugruicin

Activitate savugruicin

Va multumesc ! :bow:
Multumesc pt raspuns. Am spus-o eu , nu era nevoie sa o ''subliniati''. Data viitoare, totusi, fiti mai respectuos, va rog
Buna, Poate pare penibila intrebarea mea dar as dori sa-mi spuneti daca o persoana care nu a lucrat niciodata poate primi pensie si la ce varsta. Concret, mama a fost ( si este ) casnica de cand s-a casatorit in 1966. De atunci n-a mai lucrat (avea 17 ani) ci a stat acasa sa faca si sa creasca copii (4). Tata lucra in agricultura ''zi lumina'' . El este pensionar din '97 , are o pensie de aprox.1100 de lei, suficienta as zice dar daca mamei i se cuvine ceva as ajuta-o sa-si faca actele. Va multumesc anticipat
Discuție Divortez
Ma vad obligat sa divortez de sotia mea, nu vedem alta solutie.
Inainte de a o cunoaste, a beneficiat de o casa nationalizata ( legea 112/1995 )pe care a platit-o in rate timp de mai multi ani, reinoind contractul in fiecare an, zice, anul acesta cand sa reinoiasca contractul era cu actele de identitate schimbate. Ca sa poata beneficia in continuare de acel contract trebuia sa ma includa si pe mine in contract, ceea ce nu este posibil deoarece eu ,,am avut si am instrainat un imobil dupa 1990" intr-o casatorie anterioara, ceea ce este contrar conditiilor impuse de lege. Ca sa nu o incurc am fost sfatuiti sa divortam iar sotia, cu actele pe acelasi nume cu cele din contract, poate plati in continuare.
Pe 8 feb. 2010 avem prima infatisare la tribunal pentru desfacerea casatoriei.

Ce alta solutie am avea ?

Va multumesc
Am terminat 8 clase in Italia, am facut 3 ani sc. profesionala in meseria de prelucrator prin aschiere si CNC, acum ne-am intors in tara si m-am lovit de o problema care ma depaseste si va cer ajutorul.
Vreau sa ma angajez la o fabrica de profil dar nu pot sa ma angajeze decat ca necalificat #-o. Va rog sa ma indrumati spre ... birourile care sa-mi certifice diploma.

:help: . :bow: