avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 967 soluții astăzi
Forum Activitate boydad02

Activitate boydad02

buna ziua,

lucrez la o societate si intentionez sa-mi fac un pfa, dar sa si raman in continuare angajata la firma respectiva, am un salariu fix si un comision din vanzari pe care il iau "la negru", asa ca m-am gandit ca daca-mi fac un pfa ar fi mai simplu.nu stiu in ce masura este avantajos in conditiile in care voi avea nevoie de concediu de maternitate sau la pensie cum se va calcula...nu am avut de-a face cu asa ceva pana acum si as ruga pe cineva sa ma ajute cu aceste informatii.multumesc frumos.
buna seara,

sunt persoana fizica si intentionez sa ma asociez in participatiune cu o societate comerciala la care lucrez in prezent, profitul si pierderile vor fi in proportie de 50%, rugamintea mea este sa-mi spuneti ce clauze pot fi trecute in contract, ca eu sa pot lua deciziile, daca la durata contractului se poate trece nedeterminata si in caz in care societatea vrea la un moment dat sa incheiem colaborarea pot fi trecute niste clauze de despagubire, daca bunurile dobandite impreuna se impart in aceeasi proportie in care impartim profitul si pierderile.Ma avantajeaza pe mine daca infiintez un PF, sunt taxele mai mici, decat ca persoana fizica?
multumesc frumos!