avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 962 soluții astăzi
Forum Activitate georgebutuc

Activitate georgebutuc

Răspuns la discuția accident auto - culpa comuna
pt florinraican: cei de la IML nu mi-au raspuns la aceasta intrebare. stiu doar ca are mana in gips, pt 4 saptamani.

Oricum deocamdata ne-am hotarat sa mai asteptam, sa vedem cum evolueaza lucrurile si la politie.

Va multumesc pentru raspuns.
Răspuns la discuția accident auto - culpa comuna
Victima a fost lovita, se pare, ori cu partea din stanga a botului masinii, ori cu aripa stanga fata. Spun se pare, pentru ca masina nu are nicio urma, nici politistii nu au putut stabili.

Multumesc pentru raspunsuri.
Cum pot afla cate zile de ingrijire medicala i-au fost prescrise victimei de IML?
Buna ziua,

pe data de 18 ian ac, sotia mea a acrosat un pieton intr-o intersectie in T, nesemaforizata, fara trecere de pietoni, cand vira stanga. Viteza maxima = 10-15km/h. Victima a fost lovita in picior, s-a dezechilibrat, apoi a cazut in mana stanga, suferind o luxatie la metacarpiene. Zile de spitalizare=1. zile ingrijire medicala=nu se cunosc inca.

In procesul verbal al politistului victima a fost incadrata la traversare prin loc nepermis (art 167), iar sotia la neasigurare la schimbarea directiei de mers (54 ???).

Victima cere acum, pentru a nu inainta o plangere pentru vatamare corporala din culpa, 1500 euro (initial a cerut 300, apoi 2000). Probabil ca sunt subiectiv, dar mi se pare ca sunt puse pe capatuit (mama e cea care face cel mai mare scandal, fiica avand 33 ani).

Cum ma sfatuiti sa procedez: sa mai astept sa vedem ce se mai intampla, sa ma inteleg totusi cu ea (1500 euro mi se par in continuare multi bani), sa merg in instanta?

Daca merg in instanta, care este cel mai rau lucru care se poate intampla, si cati bani pot fi obligat sa platesc?

Cam care ar fi costurile in cazul in care se ajunge in instanta, si care sunt sansele de iesit echitabil din aceasta treaba?

Va multumesc anticipat pentru orice raspuns.