avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1038 soluții astăzi
Forum Activitate c.i.mihai

Activitate c.i.mihai

Mulţumesc pentru răspuns. Forma de reprezentare legală şi fiscală este un SRL, SA, sau exista şi alte opţiuni ? Contractul de management se aplică doar în cazul în care condiţia formei de reprezentare este îndeplinită, adică dacă aceasta este înfiinţată ? Astfel , practic firma din Irlanda îşi deschide un SRL/SA aici, administrator este o persoana fizică cu cetăţenie irlandeză, dar în acelaşi timp este şi administrator al firmei mele ...? Sper că am înţeles corect.

Mulţumesc din nou, o zi bună !
Buna ziua !

Am o firma, SRL, constituita in Bucuresti, in 2009, pe numele meu. Situatia este urmatoarea: aceasta firma va deveni parte dintr-un grup de firme constituit in Irlanda. Intrebarea mea: este posibil ca firma din Irlanda sa devina administrator al firmei de aici, in locul meu, fara ca in firma mea sa se schimbe altceva in afara de administrator ?

Nu ar fi de dorit ca o persoana, reprezentant al firmei din Irlanda sa fie administrator.

As aprecia orice informatie care ma poate indruma spre inceperea unui proces de restructurare a firmei mele de aici, din Romania.

Multumesc anticipat.