avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Activitate nicohak

Activitate nicohak

Răspuns la discuția executare
divortul fusese pronuntat in 2006. sotia a platit sulta si a ramas unic proprietar al imobilului. l-a intabulat in acelasi an. notificarea de la cartea funciara nu se referea la un drept real al creditorilor fostului sot . acesta nefiind garantie . pur si simplu creditorii fostului sot doreau revocarea tranzactiei de la divort ca fiind facuta in frauda lor. procesul nu s-a incheiat nici azi. in momentul in care am facut executarea silita , fosta sotie era unic proprietar , neavand calitatea de debitor decat fata de mine cu care avea un contract deimprumut notarial, creditorii fostului sot nu aveau notat un drept real asupra imobilului acesta nefiind ipotecat sau lasat garantie de fostul sot, repet. in cadrul executarii silite executorul judecatoresc a notificat creditorii fostului sot despre licitatia publica de vanzare. nu i-a citat pentru vanzare ei nefiind creditori ai sotiei si nici nu avau un drep real notat. notificarea de la CF nu privea nici imobilul nici pe proprietarul legal din acel moment. eu aveam un titlu executoriu , contractul de imprumut ,pe care l-am executat pt a-mi recupera creanta. imobilul nu facea obiectul nici unui proces pe rol
fin notta numai actiunea
Discuție executare
in noiebrie 2007 am imprumutat unei persoane o suma mare de bani cu contract notarial cu titlu general(fara ipoteca ,garantie) .contractul era pe termen de 30 zile.Dupa aproape 10 luni imprumutatorul nu-mi restituise banii. Am declansat executarea silita in noiembrie 2008 asupra unui imobil proprietate exclusiva a debitorului. La licitatia publica nu s-a prezentat nimeni si am adjudecat imobilul in contul creantei platind si o diferenta pana la valoarea rezultata din raportul de evaluare.Am intabulat imobilul pe numele meu in februarie2009.
Problema e ca in cartea funciara era o notificare a unei actiuni pauliene facuta de creditori ai fostului sot al debitoarei, prin care cereau revocarea tranzactiei de la divort in urma careia debitoarea obtinuse imobilul. La momentul la care am dat banii nu stiam despre problema. Pot fi acuzat de rea credinta in obtinerea imobilului ? Pana la urma sunt un creditor ce si-a executat creanta, Imi puteti raspunde