avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1638 soluții astăzi
Forum Activitate Andreea-Maria

Activitate Andreea-Maria

Buna ziua. Astazi am avut o surpriza placuta.Am fost la biroul juridic care se ocupa cu acceptarea sau refuzarea dosarelor de concediu maternal si au spus ca nu este nici cea mai mica problema si dosarul va fii acceptat .Insa pana nu o sa ajung in situatzia de a beneficia de indemnizatie o sa am o mica strangere de inima.VA multumesc pentru sfaturile dumneavoastra.
Da , asa cred ca am intrerupere cum ati spus dumneavoastra , multumesc inca o data
Multumesc ! Eu am crezut ca este vorba despre o zi , pentru ca se spune ca dosarul trebuie bagat in termen de 30 de zile de la data desfacerii contractului ! Iar 29 octombrie + cele 30 de zile = 28 noiembrie ; iar eu am bagat dosarul in data de 30 noiembrie , dupa cum am specificat de fiecare data cand am pus cate o intrebare , cum de altfel eu am scris tot timpul '' mi sa inchis contractul de munca in data de 29 octombrie si eu am bagat dosarul in data de 30 noiembrie . Acest lucru incerc sa-l spun inca de la inceput . Eu am crezut ca este vorba numai de o zi , pentru ca eu am zis ca am depasit cele 30 de zile numai cu o zi ! REPET : ultima zi de munca a fost in data de 29 octombrie , iar eu am bagat dosarul pentru somaj in data de 30 noiembrie! VA MULTUMESC DIN NOU !
Offfff :(( .Oare nu stiu sa ma exprim corect? Ultima zi de munca a fost in data de 29 octombrie 2009 , iar dosarul de somaj l-am bagat in data de 30 noiembrie 2009, adica pe luna noiembie am luat somaj pe o zi (15 lei).Si dupa cum am specificat mai sus, cei de la somaj m-au ''trambalat...'' dosarul i-mi era gata , dar s-a trezit o doamna sa-mi ceara o hartie care sa ateste ca nu sunt inscrisa la somajul din deva :(( , era logic si normal sa nu fiu inscrisa si acolo la somaj , pentru ca nu aveam 2 randuri de acte originale : doua carti de munca , doua adeverinte de la fisc(pt ca o adeverinta de la fisc este valabila 3 sau 6 luni nu mai stiu exact , nu puteam sa cer 2 adeverinte pt somaj) si restul actelor necesare ... in fine , sunt satula de situatia in care ma aflu :((, mai ales ca am rugat-o pe acea doamna sa-mi dea numar de inregistrare si nu a vrut :(( , bataie de joc :(( .Va multumesc din suflet .Sunt foarte trista , am nevoie de ajutor in privinta asta si nu stiu cine mi-l poate da :((
Am carte de munca din data de 12.02.2008 ,iar data desfacerii contractului de munca este 29.10.2009.Data cu care sunt inregistrata la somaj este de 30 .11.2009.
Buna ziua ! Sunt foarte foarte foarte trista :(( .Am fost la DGASPC si sa stiti ca intradevar exista o problema in ceea ce ma priveste in legatura cu indemnizatia pentru crestere a copilului,adica nu pot beneficia de indemnizatie, pentru ca intradevar este vorba de intrerupere pe Cartea de munca ( repet,contractul de munca mi sa incheiat in data de 29 octombrie 2009 , eu am bagat dosarul la somaj in data de 30 noiembrie 2009.Cartea de munca o am din data de 12.02.2008 si cum am spus, contractul mi sa inchis in data de 29.10.2009),problema este luna noiembrie 2009 :(( .nu stiu ce sa fac , va dati seama ca nu-mi pot permite sa pierd indemnizatia de crestere a copilului , pentru ca atunci cu ce o sa-l cresc, cu 200 ron ? Nu cred ca in ziua de astazi cineva poate sa creasca un bebe doar cu acea alocatie de 200 lei , are si el necesitati , ca oricare dintre noi, nu ca ar ajunge 600 + 200 lei , pentru ca tot ar mai trebui, dar sunt cel putin suficienti. Nu stiu ce sa mai fac si in cotro sa o mai apuc , mi-am pus foarte mare speranta in ceea ce mi-ati spus dvs de cate ori v-am intrebat, adica faptul ca nici nu se pune problema ca o sa pierd indemnizatia copiluiui , nu stiu ce sa mai cred si nici, macar, nu stiu ce pot face pentru a nu pierde indemnizatia aceasta indemnizatie a copilului , cum am zis si mai sus nu-mi permit acest lucru . Ce pot sa fac? Nu vreau sa fiu pusa in situatiade a face avort din cauza ca nu pot beneficia de indemnizatie ; si din cauza aceasta sa fiu nevoita sa fac ceea ce am scris mai sus :(( . Ca sa nu mai zic ca toata vina este a celor de la somaj, pentru ca nici,macar, nu au vrut , cand i-am rugat, sa-mi dea un numar de inregistrare, pentru ca dosarul imi era gata (adica aveam toate actele care erau scrise in acea hartie care mi-au dat-o pe care erau notate toate actele necesare pentru dosaruk de somaj) dar cand am dus dosarul, doamna de acolo sa gasit sa-mi ceara o hartie de la casa de somaj din DEVA, care sa ateste ca nu sunt inscrisa acolo, la somaj ( de parca nu ar fi putut suna cei de aici de la somajul din bucuresti sect 3 ,la Deva sa intrebe daca sunt luata in evidenta lor... :(( - rau voitori ; si am fost nevoita sa imputernicesc pe cineva din Deva sa mearga sa-mi ia acea hartie .dar stiti care e partea cea mai proasta?Va spun eu : nici , macar , nu s-au uitat, cei de la somaj , la acea hartie , ba din contra , au zis ca nici,macar , nu au nevoie de ea , deci din cauza incompetentei unora dintre angajatii de la somaj , eu sunt in pragul disperarii :(( . Nu-si fac treaba ... au pretentii la salarii marii ... ca merita ... isi dau interesul la locul de munca... :( Va multumesc ca ati avut rabdare sa cititi ! Va rog frumos , daca stiti , indrumati-ma unde sa merg si sa ma interesez exact , ca nu pot traii in incertitudine :((. MULTUMESC
Va multumesc
Am ramas insarcinata in luna Decembrie,asta insemnand luna a doua din somaj.Deci somajul se termina in luna August ,iar eu nasc la sfarsitul lunii Septembrie sau inceputul lunii Octombrie.Sper sa nu existe probleme.
Va multumesc!Mi s-a luat o piatra de pe inima.Eram ingrijorata pentru ca o persoana de la somaj sec 3 imi spusese k nu ma incadrez si ca nu pot beneficia de indemnizatia de crestere a copilului.:dance3:
Va multumesc !