avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1837 soluții astăzi
Forum Activitate albina

Activitate albina

Discuție OUG 34/2013
Buna ziua.As avea o nelamurire in privinta OUG 34/2013. Sunt in punctul de a cumpara un teren pentru care tocmai a iesit cadastrul unde se specifica ca este intravilan faneata, terenul are 2260 mp.Terenul se afla in sat, intre case, cu deschidere de 20 mp.Conform acestei ordonante nu mai pot trece terenul din intravilan faneata in intravilan curs constructii? As dori sa incep constructia unei case dar nu sunt pe deplin convinsa ca mai pot face trecerea cu toate ca autoritatile locale( cadastristul si primarul ) imi spun ca imi vor da autorizatia de constructie.Care sunt normativele si caror suprafete se aplica?
Va multumesc
buna ziua.Am achizitionat recent o parcela de 1000 mp, extravilan si descopar ca nu pot sa il trec in intravilan si sa fac demersuri pt inceperea constructiei pt ca ordonanta de urgenta recent aparuta in februarie nu mai permite persoanelor fizice trecerea in intravilan a terenurilor decat daca acestea au 10000mp.In aceste conditii, , legal, ce imi este permis sa construiesc pe extravilan, pe ce suprafata , cu fundatie sau fara.? Am sunat la primarie si firme de arhitectura si nu ma pot lamuri exact.Informatiile sunt diferite.

va multumesc
buna ziua

1. sunt in anul 2 de cand beneficiez de indemnizatie pt cresterea copilului. In anul acesta am realizat venituri din activitate independenta, declarate si impozitate. Daca doresc o noua sarcina in urmatoarele luni, voi beneficia de indemnizatie pt crestere copil pe baza acestor venituri sau trebuiau sa fie platite si contributiile catre sanatate , somaj si pensie?

2. in cazul in care exista venit impozabil este obligatoriu sa se plateasca si celelalte asigurari sociale pt a beneficia de indemnizatie pt cresterea copilului?

va multumesc