avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1063 soluții astăzi
Forum Activitate be_onest_1972

Activitate be_onest_1972

Buna seara,
am descoperit discutii foarte interesante pe acest forum si cu mare bucurie am aflat despre sfaturi foarte utile adresate celor ce si-au expus problemele de natura juridica aici.
Din pacate, ma aflu si eu in curs de rezolvare a unei probleme legata de distanta legala pentru constructii si plantatii. In prezent nu exista intelegere in privinta limitei de hotar (daca ar fi unite extremitatile liniei de hotar intre cele doua vecinatati printr-o linie dreapta as detine in sptele casei aprox.50 cm, insa vecinul sustine ca proprietatea mea se ingusteaza pe lungimea imobilului, acesta fiind aflat pe linia de hotarin acest caz). In urma cu 5 ani am fost nevoita sa investesc in izolatia casei, urmare a faptului ca de ani de zile exista plantati la 20 cm de fundatia casei mele cativa butasi de vita de vie pe care vecinul meu o iriga regulat, fapt ce a condus la aparitia igrasie in casa.
Din cate am citit in Codul Civil distanta legala este de 60 cm fata de linia de hotar. Nu sunt lamurita daca aceasta prevedere poate fi aplicata si pentru plantatii existente deja si daca exista un drept de prescriere pentru a solicita interventia autoritatilor locale sau pentru a demara un proces prin care sa obtin o hotarare ce-l va obliga pe vecinul meu sa scoata acesti butasi.
Pe de alta parte, fara acordul meu scris, la inceputul anilor '90 vecinul a ridicat o constructie din caramida la 5 cm de gardul ce desparte cele doua proprietati, constructie pe care, tot fara acordul meu a extins-o cu aprox.2 m (paralel cu gardul) in anul 2008. As fi interesata si in acest caz daca functie de anii in care a fost ridicata, respectiv extinsa aceasta constructie mai pot face plangere pentru a obtine demolarea acesteia (constructia a avut diferite destinatii: magazin, birt, vulcanizare, in prezent o magazie).
Va multumesc foarte mult