avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 861 soluții astăzi
Forum Activitate dorinianca

Activitate dorinianca

Răspuns la discuția lichidarea la zi
in codul muncii e scris ca se poate pleca fara preaviz daca angajatorul nu a respectat contractul. Puteti sa imi spuneti daca se poate pleca fara preaviz in cazul in care in contract sunt trecute 5 zile lucratoare si eu defapt lucrez 6 zile, pt a 6-a zi nefiind platit nici o ora
Răspuns la discuția lichidarea la zi
Buna ziua. Daca poate cineva sa ma indrume ce si cum sa fac. Momentan lucrez in distributie dar mi-am gasit ceva in domeniul in care am terminat facultatea. Problema este ca cei de acolo ma asteapta la munca din data de 15 luna asta, iar in contractul meu de munca scrie ca in cazul plecarii trebuie sa stau in preaviz 15 zile. Firma unde lucrez momentan nu mi-a facut carnet de munca ci doar contract de munca pt. ca cica nu au mai gasit carnete de munca deci nu prea ma intereseaza cam se se poate trece pe carnet pt ca nu am asa ceva. Trebuie sa astept neaparat aceasta perioada de 15 zile? Nu se poate altcumva? Am inteles ca daca plec pur si simplu poate sa imi faca probleme in sensul ca sa ma dea in judecata si sa ceara daune, cum ca firma ar fi avut pierderi din cauza plecarii mele. Se poate cumva demisia, lichidarea la zi si la revedere? Va multumesc
Răspuns la discuția Problema dauna totala Euroins
Buna ziua,

V-as ruga daca se poate sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea problema, sa imi spuneti ce as putea sa fac:
La sfarsitul lunii octombrie 2009 am avut un accident. Stateam la semafor la culoarea rosie cand din spate vine un Barrichello cu o Dacie toata coapta si ma ia in plin (cica i s-a aburit parbrizu si a mai vazut nimic). Avea RCA la Euroins. OK asta e ce sa fac, am fost la Euroins la Deva, m-i s-a facut constatarea si m-au trimis la un service pt. evaluare. Costul reparatiilor era 22.600 RON. Fiind prea mare costul reparatiilor mi-au bagat masina la daune totale, aprobandu-mi 13.800 Ron si sa raman cu "epava" cum o numesc ei. Doamna de la Euroins mi-a spus ca cel tarziu pana la Craciun o sa am banii in cont. A trecut Craciunul, mai un pic vine Pastele si bani tot nimic. Am fost la ei si cica din noiembrie 2009 toate platile le fac cei de la Bucuresti ( pana atunci plateau si cei din alte orase si se rezolva mai repede) si au multe plati de facut, dar o sa imi intre si mie banii cand ajung la rand. Nu stiu ce sa fac? Sa ii dau in judecata? Sa mai astept? Daca ar fi sa ii dau in judecata cam cat dureaza un proces de genu asta? Dosarul e complet, mi-au aprobat suma, doar ca banii nu mai vin. Si e nasol pt. ca numa ce imi luasem masina cu 2 saptamani inainte, am luat un credit la care platesc rate si platesc rate pt. ce? ca masina............
V-as fi recunoscator daca stiti sa ma indrumati unde sa merg: OPC, avocat etc.