avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Activitate Alex Iordanescu

Activitate Alex Iordanescu

Răspuns la discuția Concediere individuala
Bun , in cazul in care nimeni nu s-a plans de ineficienta mea, sau nu am fost sanctionat disciplinar , ba mai mult decat atat ,cei din departamentul in care lucrez sunt socati de aceasta decizie si insista ca ( fara lipsa de modestie) nu au absolut nimic sa imi reproseze si ca imi fac treaba foarte bine ...ce motive de ineficienta ar putea invoca in cazul unui posibil proces.
Legat de fotocopierea condicii de prezenta. In cazul in care nu voi avea acces la aceasta , se considera proba valabila inregistrare de pe camerele video cu ora de venire respectiv plecare din incinta.Mentionez ca acestea inregistreaza activitatea din absolut toate incintele sediului.Daca exagerez sa ma opreasca cineva ,delicat , insa repet , nu sunt dispus sa ma mai las calcat in picioare niciodata ...cu atat mai putin de aceasta data !!!
Răspuns la discuția Concediere individuala
Bun , in linii mari sunt lamurit si va multumesc mult pe aceasta cale pentru raspunsuri.
Acum....cum fac sa ii oblig sa imi plateasca retroactiv orele suplimentare lucrate?
Sunt zile in care am lucrat si 14-16 ore fara a mentiona cele de sarbatori legale in care deasemenea am lucrat program intreg.
Daca fac o plangere la ITM ce ar trebui sa contina ea?

Au cei de la ITM dreptul sa ceara la verificat condica de lucru?

Inca o data va multumesc respectuos!
Buna tuturor.Sunt nou pe aici asa ca daca ma exprim in locul nepotrivit sau fac mici greseli de postare sunt convins ca o sa ma intelegeti.ei si acum subiectul..
Am aflat intr-un mod tare neplacut printr-o pura intamplare ca seful meu vrea sa "scape de mine" incepand cu luna februarie.Adica mai pe scurt practica in firma asta este: "da-ti singur demisia incepand cu data de"
Acum intrebarile sunt : cum credeti ca ar trebui sa procedez in cazul in care vreau sa ma asigur ca acest "angajator" imi plateste 2 salarii compensatorii si imi acorda 20 de zile de preaviz.?
Daca nu am efectuat nici o zi de concediu din cele aferente acestui an , aceste vor fii platite?
Sunt obligat sa lucrez mai mult de 4 ore in perioada de preaviz?se plateste 100% aceasta perioada?
Mentionez ca in condica pe care o semnez zilnic nu se respecta niciodata programul de 8 ore prevazut in contractul de munca si sunt saptamani la rand in care lucrez fara zile libere.Orele suplimentare si zilele de sambata si duminica lucrate nu sunt remunerate financiar niciodata. In cazul in care depun o plangere la ITM stie cineva concret ce ar trebui sa contina aceasta?.Sau altfel spus e cineva dispus sa ma reprezinte in instanta in cazul in care hotarasc sa ii dau in judecata?