avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1026 soluții astăzi
Forum Activitate maryan1150

Activitate maryan1150

Răspuns la discuția succesiunea
VA MULTUMASC FOARTE MULT pt sfaturile date. Noi acum doua saptamani am fost la primarie si ne-a dat o schita a terenurilor si a caselor, fiind facuta din satelit dar pe acea schita nu au putut sa ne dea numele proprietarilor decat nr caselor si cat teren are fiecare.La scoaterea unui certificat de mostenitor trebuie sa fim toate;copii si sotia ?(fosta fiind casatorit o singura data).Anul trecut noi am fost la taxe si impozite si am depus un istoric de rol si aceea adresa nu aparea la ei in arhiva dar acum doua sap am vrut sa mai depune inca unul dar pe vechea adresa sa vedem daca asa apare si ne-a sp ca nici asa nu apare la ei in arhiva. Iar in legatura cu mutatul acolo ne putem muta? ca stim ca unchiul nu are nimic neaparand la taxe si impozite nici pe numele lui iar contractul la lumina este pe numele tatalui meu.Noi am vrea sa ne mutam acolo si dna avocata ne-a sp ca nu putem ca nu suntem proprietari pe aceea casa cu teren dar o alta dna avocat ne-a sp ca putem ca nu poate sa ne opreasca nimeni ca acolo pe aceea casa (teren) nu este nimeni proprietrar noi vom fi doar atunci cand instanta decide ca noi avem dreptul sa fim proprietari ca au cumparato parinti mei cu un cotract de vanzare -cumparare sub semnatura privata dar noi nu stim ce sa facem dupa cine sa ne luam am mai dori si noi o parere va rog frumos. Va multumesc
Răspuns la discuția succesiunea
Noi ca sotie(fosta)si copii nu stam acolo si am dori sa ne mutam acolo ce am putea sa facem? ne putem muta sau nu se poate asa ceva pana nu decide instanta?
si de curand ne-a sp cineva sa vacem titlu de mostenitor ne poate fi de folos in instanta sau la mutare. Se poate elibera titlu de mostenitor la actele pe care le avem? Cum este mai bine mai intai sa ii facem uchiului o plangere penala si dupa aia sa ne ducem acolo sa ne mutam deoarece acolo sta bunica si niste chiriasi care sunt bagati de unchiul nostru iar mai incolo cateva case sta unchiu si vine repede nici nu apucam sa ne dam jos din masina si vine repede si ne sp ca nu putem sa ne mutam deoarece el are titlu de proprietate si ca este casa lui dar au venit amandoi el si bunica la proces dar nu au aratat nimic
Răspuns la discuția concediu crestere copil
nu pt ca tre sa ai pe cartea de munca un an lucrat consecutiv dar daca nu stiati poate intra sotul daca este angajat cu carte de munca cu o vechime de cel putin un an iar la nasterea copilului poate intra el in prenatal si tu poti sa iti dai demisia ca sa poti avea grija de copil dar poate intra el doar daca sunteti casatoriti la primarie dar asta cu casatoria nu stiu sigur
Răspuns la discuția succesiunea
am incercat in instanta si neavand certaficatele de deces ale vanzatorilor am pus la inep o cerere pt a ne oferi mai multe date despre ei iar cel mare nea semnat o declaratie precum recunoaste ca a vandut imobilul in anul 1981 parintilor me,si am pierdut primul proces pt ca nu au ajuns actele de la inep dar noi am depus aceea declaratie semnata de unu dintre vanzatori dar nea sp ca aceea hartie putea sa o semneze oricine si nu mai stim ce sa facem ca am fost marti la tribunal si dosarul nu a ajuns la arhiva din 11decembrie2009
Răspuns la discuția succesiunea
cel care a pus "stapanire" pe aceea casa este fratele tatalui meu care sta 3 case mai incolo iar noi ca acte avem o carte de imobil emisa de sectia 13 politie(militie in 1981) in care suntem trecuti toti 5(3copiii si cei doi soti) ,un act de vanzare cumparare dactilografiat cu 7 vanzatori fiind frati din care mai traiesc 2 si cu 5 martori dar parinti meu sau despartit in 1993 si divortand in 2007 dar tatal meu si cu sora cea mare sa mutat la "bunica"si unchiul meu profitant de asta si-a permis sa bage chiriasi in aceea casa dar bani impartindui el cu mama lui(bunica)
Discuție succesiunea
avem o casa care a fost cumparata de parinti mei in anul 1981 facand acte de mana cu 7 vanzatori si 5 martori dar in 1993 ei sau despartit si eu cu sora mea cea mijlocie ne-am dus cu mama iar cea mare a ramas cu tatal in acea casa ulterior mutanduse la bunica care statea cateva case mai departe si fratete lui a pus stapanire pe aceea casa iar cand am vrut noi sa ne muta acolo el nea sp ca are titlu de proprietate pe aceea casa dar eu am fost peste tot si nu apare pe nicaieri si anul trecut a murit tatal meu si abea acum nea trecut prin cap sa facem succesiunea ca in tribunal am pierdut