avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 182 soluții astăzi
Forum Activitate felice76

Activitate felice76

Răspuns la discuția Iesire din tara cu un copil minor
Multumesc frumos pentru lamuriri.

Buna ziua!

As dori sa ma informati cu privire la conditiile care sunt impuse pentru iesirea din tara a unui copil minor.Precizez ca imi este incredintat copilul spre crestere si educare, este pe numele meu si tatal plateste pensie alimentara, nu am fost casatoriti.
Multumesc!
buna ziua.As vrea sa-mi spuneti daca este legal faptul ca am f obligata sa inapoiez banii dati de unitate cu ocazia nasterii copilului meu, pe motiv ca nu sunt bani.Ce pot face in acest caz?Multumesc!
Răspuns la discuția recunoastere copil
Multumesc.Deci, chiar de este pe numele meu , nu voi putea iesi cu el , fara acordul sau.Ce presupune un proces de acest gen?E costisitor?cine trebuie sa ceara testul de paternitate, eu sau tatal, chiar daca amandoi stim ca ne apartine?

Răspuns la discuția recunoastere copil
In cazul in care este de acord sa-l recunoasca, ce drepturi obtine asupra copilului?Pot iesi cu el din tara , fara acordul sau?
Răspuns la discuția recunoastere copil
Copilul este pe numele meu.Vreau doar sa-l recunoasca , trecandu-i numele pe certificatul de nastere, fara sa implice un proces.Multumesc!
Buna ziua.As dori sa ma ajutati, dandu-mi raspuns la cateva intrebari:in cat timp isi poate recunoaste un tata copilul, dupa nastere?poate sa fie trecut pe certificat , fara sa-i ia numele, doar dand o declaratie?Multumesc!
Deoarece ati f asa promt si mi-ati raspuns la indoiala mea, as vrea sa va rog sa ma ajutati cu cateva idei in ceea ce priveste problema in care ma aflu sau chiar niste sfaturi.Tatal copilului pe care il port in pantece nu vrea sub nici o forma sa-l recunoasca chiar daca stie ca e al lui.stiu ca nu-l pot obliga decat printr-un proces , dar m-a amenintat ca va face to t posibilul sa evite asta.Are posibilitatea aceasta?
As vrea doar sa-i dea un nume si sa plateasca pensie alimentara dupa cum se cuvine, chiar daca nu are un venit declarat.Pentru aceasta va avea drepturi asupra copilului...?Ce pot sa fac?Multumesc!
Răspuns la discuția co inainte de prenatal
multumesc!
Buna ziua.as dori sa ma lamureasca cineva in privinta co luat inasinte de prenatal.am lucrat intreg anul 2009, iar de pe 4 ian , pana pe 11 ian am luat co, dupa care am intrat in prenatal.e totul corect din pct de v legal, nu -mi afecteaza cu nimic
?
multumesc!