avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1298 soluții astăzi
Forum Activitate ancastupar2005

Activitate ancastupar2005

va multumesc frumos pt incurajare.
e vorba de mama mea, care are 52 de ani impliniti in septembrie.
insa ea este speriata ca oo vor taia de la pensie
trebuie sa se prezinte la Institut in Bucuresti pe 10 februarie (saptamana viitoare - miercuri).
vom vedea rezultatul de acolo, iar daca acesta este negativ (adica o vor taia) atunci evident sunt foarte hotarata sa apelez la Instanta de Judecata.
sper sa si avem castig de cauza.
as dori sa va mai deranjez cu o intrebare: pe parcursul desfasurarii procesului se sisteaza acordarea pensiei pana la finalizarea procesului sau care este procedura legala?
va multumesc pentru timpul acordat.
sa auzim numai de bine.
o zi buna
multumesc frumos
credeam ca e vreo lista mai detailata, decat aceea definire banala din legea 19/2000 (privind pensiile).
insa va mai intreb, poate ati auzit (din diverse surse) : daca un pensionar de boala de 13 ani (cum e cazul mamei mele - pensionata pe caz de boala - cancer de col uterin - acum are si alte boli inafara de aceasta) e taiat de la pensie - fiind chemata la revizuire la Bucuresti - la Institutul National de expertiza Medicala si Recuperare a Capacitatii de Munca - nu la Satu Mare ca si pana acuma - va da in judecata aceea comisie si ce sanse de reusita ar avea in instanta de judecata?
buna ziua.
va rog sa-mi spuneti care sunt bolile dupa care te incadreaza intr-un grad de invaliditate (2 sau 3) Institutul National de Expertiza si Recuperare a capacitatii de munca?
enumerarea acestor boli sau o descriere a acestora
va multumesc