avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2020 soluții astăzi
Forum Activitate aureliany

Activitate aureliany

Au fost, sunt si vor fi abuzuri dar ramanand izolati va veti lupta mereu cu morile de vant. Si noi, botosenenii, ne confruntam cu acelesi probleme de neaplicare a legilor, de izolare , marginalizare si abuz. Pentru a ne lupta de la egal la egal cu "sistemul" ne-am organizat in sindicatul "EL PROMETEU". Intrucat noua lege a dialogului social ingradeste dreptul constitutional la libera asociere, dumneavoastra, cei din toata tara nu mai puteti sa va constituiti in sindicate ale personalului angajat din S.V.S.U./S.P.S.U si Protectie civila. Drept urmare, Presedintele Sindicatului Judetean "EL PROMETEU" Botosani, D-l AUREL AXINE, intreprinde la acest moment demersurile necesare pentru transformarea Sindicatului Judetean "EL PROMETEU" in sindicat NATIONAL.
Pentru relatii suplimentare contactati Sindicatul "EL PROMETEU" pe adresa: sindicatulelprometeu@yahoo.com. sau la tel. 0742.951.423.
Multumim Avocatnet-ului ca ne da posibilitatea de a ne intalni pe aceasta cale.
Răspuns la discuția Sef SVSU = functionar public?

Incepand din data de 30.03.2011, fiinteaza legal Sindicatul judetean "EL PROMETEU" al personalului angajat din Serviciile voluntare/private pentru situatii de urgenta cat si al Responsabililor cu Protectia civila, in judetul Botosani, al carui Presedinte am onoarea sa fiu. Tin legatura deja cu 12 judete pe ai caror reprezentanti ii voi ajuta sa se organizeze si ei in sindicate "EL PROMETEU" in ideea de a face impreuna o Federatie. Raspund astfel D-lui Mirel Simionescu pe care am incercat de mai multe ori sa-l contactez dar, din pacate, nu mi-a raspuns.
Cu acaeasta ocazie vreau sa va informez pe toti cei care doriti sa schimbati ceva ca va voi ajuta cu tot ce este necesar (Statut, regulament, adeziuni, cereri, demersuri, imputerniciri, etc.) pentru a infiinta Sindicatul "EL PROMETEU" si in judetele voastre. Trebuie sa fiti un grup de cel putin 15 membri fondatori ca sa infiintati acest Sindicat, restul adera dupa infiintare. Daca doriti sa va organizati sunati-ma la tel 0742951423 sau contactati-ma pe E-maill: aaxine@yahoo.com. Va doresc mult succes si astept sa ne auzim.
Răspuns la discuția Statut si salarizare Sef SVSU
Incepand din data de 30.03.2011, fiinteaza legal Sindicatul judetean "EL PROMETEU" al personalului angajat din Serviciile voluntare/private pentru situatii de urgenta cat si al Responsabililor cu Protectia civila, in judetul Botosani, al carui Presedinte am onoarea sa fiu. Tin legatura deja cu 12 judete pe ai caror reprezentanti ii voi ajuta sa se organizeze si ei in sindicate "EL PROMETEU" in ideea de a face impreuna o Federatie. Raspund astfel D-lui Mirel Simionescu pe care am incercat de mai multe ori sa-l contactez dar, din pacate, nu mi-a raspuns.
Cu acaeasta ocazie vreau sa va informez pe toti cei care doriti sa schimbati ceva ca va voi ajuta cu tot ce este necesar (Statut, regulament, adeziuni, cereri, demersuri, imputerniciri, etc.) pentru a infiinta Sindicatul "EL PROMETEU" si in judetele voastre. Trebuie sa fiti un grup de cel putin 15 membri fondatori ca sa infiintati acest Sindicat, restul adera dupa infiintare. Daca doriti sa va organizati sunati-ma la tel 0742951423 sau contactati-ma pe E-maill: aaxine@yahoo.com. Va doresc mult succes si astept sa ne auzim.
Răspuns la discuția Sef SVSU-Functionar public?
Din 30 martie 2011 sindicatul "EL PROMETEU" al personalului angajat din SVSU/SPSU si protectie civila, functioneaza. V-am promis rezolvarea problemelor voastre si asta facem. Dar singuri e mai greu. Din aceasta cauza va rog sa luati legatura cu mine pentru a va ajuta si pe voi sa va organizati in sindicat judetean dupa care sa facem o federatie. Deja tin legatura cu 12 judete. Deja am facut primele demersuri la Guvern si cred ca vom gasi intelegere. Dar, cum am mai spus, hai sa fim uniti si organizati. Nu trebuie decat sa ma sunati sau sa ma contactati pe E-maill si eu va trimit tot ce trebuie pentru a va organiza in sindicat (toata documentatia, inclusiv ajutor). Botosenenii mi-au dat increderea lor si votul lor alegandu-ma presedinte. De aceea nu va cer decat sa ma contactati ca sa va pot ajuta. E-maill: aaxine@yahoo.com, tel: 0742951423. Multumim "avocatnet"- ului ca a facut posibila aceasta intalnire a noastra, ca ne-a dat sansa sa ne spunem ofurile si sa incercam sa ne ajutam unii pe altii. Eu, personal, n-am sa uit acest lucru. Astept vesti de la voi. Succes.
Răspuns la discuția Sef SVSU-Functionar public?
Draga corbeanca. Cand s-a reglementat prevederea legislativa cu cele 7 posturi? in ce an? erau infiintate SVSU-urile atunci?
E bune ca s-a reglementat prin L 284/2010 functia de sef SVSU - studii medii, ca sunt foarte multi angajati cu studii medii. Problema o reprezinta cei cu studii superioare. legile se mai modifica si se mai revizuiesc. Nu e greu sa se rezolve treaba. Principalul este ca legiuitorul sa vada ca are cine sa-i ceara, ca suntem uniti, organizati si vorbim aceeasi limba. Asa pe forum putem vorbi cat vrem dar nu realizam nimic. Pentru detalii, draga "corbeanca" te rog sa ma contactezi. cu respect, aureliany.
Răspuns la discuția Sef SVSU-Functionar public?
Asa cum am vorbit degeaba atatia ani, vom vorbi si in continuare daca nu facem ceva concret. Solutia: Sindicatul "EL PROMETEU" al personalului angajat din serviciile voluntare/private pentru situatii de urgenta. Deja reprezentanti din 12 judete au luat cunostinta despre acest sindicat infiintat de noi. BOTOSENENII. Sunteti interesati? Contactati-ne pe adresa: aaxine@yahoo.com . Numai impreuna vom invinge. Va salut cu respect.
Răspuns la discuția reincadrare sef SVSU in anul 2011
Asa cum am vorbit degeaba atatia ani, vom vorbi si in continuare daca nu facem ceva concret. Solutia: Sindicatul "EL PROMETEU" al personalului angajat din serviciile voluntare/private pentru situatii de urgenta. Deja reprezentanti din 12 judete au luat cunostinta despre acest sindicat infiintat de noi. BOTOSENENII. Sunteti interesati? Contactati-ne pe adresa: aaxine@yahoo.com . Numai impreuna vom invinge. Va salut cu respect.
Răspuns la discuția Salarizare Sef SVSU
Apropo. La noi la Primarie salarizarea se face pe vechi (ca la rusi), adica dupa statele din decembrie. Halal legi. #-o
Răspuns la discuția Salarizare Sef SVSU
Perfect deacord cu d-stra. Dar am facut aceste precizari pentru ca toti cei nedreptatiti sa stie ce drepturi au avut si le-au fost incalcate, poate vor proceda ca mine: ori vor negocia cu conducerea o noua functie, ori vor da institutia in judecata pentru recuperarea prejudiciilor. ce ziceti?:D
Răspuns la discuția Salarizare Sef SVSU
P.S. cereti-va drepturile prin cerere scrisa si inregistrata la secretariatul unitatii. Sunt obligati sa va dea raspuns tot in scris in maximum 30 zile. Vorbele nu se coase la dosar. BAFTA.