Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarizare Sef SVSU
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarizare Sef SVSU

Sunt Seful SVSU dintr-o primarie,la data angajarii aveam studii medii, am absolvit ,intre timp, o facultate de stat (admin.pub),mi s-a marit salariul de la 788 lei brut la 901 lei brut,am fost trecut ca si referent III,nu beneficiez de nici un spor la salariu(in afara celui de vechime in munca)si as dori sa stiu daca incadrarea mea a fost facuta corect, atit ca salariu cat si ca incadrare pe post,la ce sporuri as avea dreptul, tinandu-se cont de specificul postului (situatii de urgenta),ca am 44 voluntari in subordine, ca am absolvit o institutie de invatamant superior.

Va multumesc

P.S. Nu beneficiez de salariu de merit,de prima de vacanta, fiind personal contractual.
La incadrarea pe o functie cu studii superioare se aplica prevederile OG nr.10/2008, in vigoare:
"Art. 8. - Absolventii invatamantului superior de lunga sau de scurta durata care la data trecerii pe functia corespunzatoare studiilor absolvite erau incadrati pe functii cu nivel de studii inferior, specifice domeniului in care au absolvit studiile universitare, se incadreaza la gradul profesional corespunzator studiilor absolvite, la care se asigura o crestere cu pana la 20% a salariului de baza avut."

Salariile de merit se acorda si personalului contractual in conditiile art.10 din OG nr.10/2008:
"Art. 10. - (1) Pentru rezultate deosebite obtinute in activitatea desfasurata, ordonatorul de credite poate acorda, in limita a 15% din numarul total al personalului contractual prevazut in statul de functii, la inceputul anului bugetar, un salariu de merit lunar de pana la 15% din salariul de baza, care face parte din acesta si care constituie baza de calcul pentru sporuri si alte drepturi care se acorda in raport cu salariul de baza. Salariile de merit se vor acorda personalului contractual incadrat pe functii de executie in proportie de cel putin doua treimi din numarul total stabilit......"

Vedeti in OG nr.10/2008 modificata si actualizata, si alte drepturi ale personalului contractual.

Avocat FLORENTINA ALBU, Avocat
Daca postul "sef SVSU" nu necesita studii superioare (si cred ca nu deoarece ati fost angajat) atunci puteti face "n" facultati ca salariul este platit conform fisei postului si nu actelor de studii.
Am glumit,ce zic eu se poate intampla oriunde in lume nu si in Romania.:D
pentru Zama Cristian. Daca anterior absolvirii facultatii aveati salariu de 788 lei, cred ca erati incadrat pe postul de Referent I. Dupa absolvirea facultatii vi s-a aplicat Ord. 10/2008 adica la salariul avut anterior trebuia sa vi se adauge pana la 20%(in cazul D-stra ati primit mai putin de 15% - clar rea vointa din partea angajatorului). Intrucat sunteti pe situatii de urgenta trebuia sa va incadreze ca Inspector de specialitate (nu Referent care este functie de SM(studii medii) si nici referent de specialitate, )iar postul trebuieste transformat din post cu studii medii in post cu studii superioare. si aici raspund si D-lui/nei? pneagu: postul de sef S.V.S.U. este POST UNIC de nivel superior/mediu. Si eu sunt sef S.V.S.U., in aceeasi situatie ca d-stra (am 4 ani vechime in functie si am fost incadrat ca Inspector IA). Din aceasta cauza am hotarat, impreuna cu toti sefii S.V.S.U. din judetul Botosani sa ne constituim intr-un sindicat care sa ne apere drepturile. Daca vreti alte lamuriri va rog sa ma contactati pe aaxine@yahoo.com
Pentru pneagu. Asa cum am aratat mai sus, postul de sef S.V.S.U.. este de studii superioare/medii. Deci, daca ai studii superioare postul trebuie transformat in post cu studii superioare. Problema e cu cei care au studii medii. Contractualii au dreptul la treapta superioara la 1 an ( in fiecare an), conform O.G.10/2008 art 7 alin 1) pentru ca este POST UNIC!!!!, iar dreptul la avansare nu poate fi ingradit de conducatorul institutiei. Deci daca ai trei ani vechime in functia de sef S.V.S.U. ar trebui sa fii Referent 1A cu salariu maxim (vezi anexa la O.G.10/2008). la terminarea studiilor superioare: 1)se transforma postul din post cu studii medii in post cu studii superioare. 2)la salariul de incadrare avut anterior se adauga pana la 20%. 3) in functie de salariul obtinut prin plusarea cu 20% vei fi incadrat in functia echivalenta studiilor superioare (Inspector de specialitate III, II sau chear IA). Bine ar fi daca cei cu studii superioare ar convinge Consiliile Locale sa introduca pe statul de functii , functia de Sef serviciu, atunci s-ar putea respecta si prevederile Legii 307/2006 care spune ca "personalul angajat al serviciilor de urgenta voluntare vor fi incadrati in aceleasi conditii de munca, ca si personalul serviciilor profesioniste". Deci, hai sa ne cerem drepturile. BAFTA.
P.S. cereti-va drepturile prin cerere scrisa si inregistrata la secretariatul unitatii. Sunt obligati sa va dea raspuns tot in scris in maximum 30 zile. Vorbele nu se coase la dosar. BAFTA.