Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarizare Sef SVSU
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarizare Sef SVSU

Sunt Seful SVSU dintr-o primarie,la data angajarii aveam studii medii, am absolvit ,intre timp, o facultate de stat (admin.pub),mi s-a marit salariul de la 788 lei brut la 901 lei brut,am fost trecut ca si referent III,nu beneficiez de nici un spor la salariu(in afara celui de vechime in munca)si as dori sa stiu daca incadrarea mea a fost facuta corect, atit ca salariu cat si ca incadrare pe post,la ce sporuri as avea dreptul, tinandu-se cont de specificul postului (situatii de urgenta),ca am 44 voluntari in subordine, ca am absolvit o institutie de invatamant superior.

Va multumesc

P.S. Nu beneficiez de salariu de merit,de prima de vacanta, fiind personal contractual.
De la 01.01.2010, legislatia aplicabila promovarilor in gradele de salarizare, precum si dupa absolvirea unei scoli de nivel superior s-a schimbat, gratie unicei legi 330/2009: avansarea in gradele de salarizare se face o data la 3 ani, iar la absolvirea unor studii superioare celor de la data incadrarii, nu se mai aplica acea crestere cu pana la 20% a salariului de baza....#-o
Perfect deacord cu d-stra. Dar am facut aceste precizari pentru ca toti cei nedreptatiti sa stie ce drepturi au avut si le-au fost incalcate, poate vor proceda ca mine: ori vor negocia cu conducerea o noua functie, ori vor da institutia in judecata pentru recuperarea prejudiciilor. ce ziceti?:D
Apropo. La noi la Primarie salarizarea se face pe vechi (ca la rusi), adica dupa statele din decembrie. Halal legi. #-o
Buna ziua colegi,moderatori si consultanti!
Foarte interesanta discutia, am aceleasi probleme ca si domneavoastra....#-o
Atunci cand am terminat facultatea, in luna februarie a anului trecut am facut documentatia necesara pentru transformarea postului......hotararea a venit nelegala de la Prefectura.....desi colegul meu din comuna alaturata este incadrat ca inspector.....eu ca referent.
Felicitari domnule Axine pentru intentia de a face un sindicat!=D>
O sa ne intalnim toti din apropierea orasului Craiova si o sa le impartasesc colegilor ideea dumneavoastra cu sindicatul in care, apropos, vreau sa ma inscriu .
YM: go41agr
e-mail: go41agr@gmail.com
go41agr, utilizator