Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Reincadrarea in anul 2011
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Reincadrarea in anul 2011

Are cineva cunostinte in domeniu, al resurselor umane, despre cum se reincadreaza Seful SVSU in 2011, atunci cand acesta are studii superioare si in anul 2008 i se transformase postul in post de studii superioare: Referent de specialitate ?
Daca se face reincadrarea ca Sef SVSU, cum poate promova in grad si treapta la indeplinirea conditiilor de promovare?
Alta nelamurire: toti colegii sunt reincadrati fie inspectori fie referenti pe fc.specifice ocupate.Ex.: Contabilul este reincadrat ref.superior-fc.specifica contabil, asistentul social-inspector grad superior, agentul fiscal-inspector gr.superior. Pe aceste incadrari ei pot promova in grad.
In cazul meu, prin incadrarea ca Sef SVSU, care este post de studii medii (conf.L284) cum pot promova, acesta fiind post unic. De ce mi s-a refuzat reincadrarea ca Inspector de specialitate, fc.specifica ocupata Sef SVSU, incadrare pentru studii superioare, pe care puteam promova pe gradul imediat urmator?
Am uitat: sunt personal contractual, fc.de executie in adm.pub.locala.
Daca aveti cunostinte in domeniu, va rog sa ma "luminati" si pe mine, pentru ca pe langa zicala "inurcate sunt caile domnului" ar merge perfect si "incurcate sunt caile reincadrarilor"
Va multumesc si astept parerile dvs.
Daca se face reincadrarea ca Sef SVSU, cum poate promova in grad si treapta la indeplinirea conditiilor de promovare?
Vedeti vreun grad sau treapta la acea functie?#-o#-o#-o
Pai asta intrebam eu. Pana si muncitorii sunt I,II,III sau invers, toata lumea poate avansa dupa o perioada oarecare, cel putin nu exista un act normativ care sa ingradeasca dreptul la avansare. Eu, daca prin red.la absurd, voi continua in aceasta meserie, voi iesi la pensie de pe aceeasi treapta ca la incadrare?
Nici legea 284 nici 285 nu ingradeste dreptul la perfectionare, vor exista persoane care vor absolvi S in domeniu, li se va modifica cerintele fisei postului, cum vor puea fi incadrati pe posturi de S, conf.legii?
Daca in anul 2008, conf.OG 10/2008, un post unic a fost transformat in post de S, conf.studiilor absolvite, am fost trecut Ref de specialitate debutant, apoi gr.III,
in 2010, conf.L330/2010,eram Ref.de specialitate gr.II (cond.de studii S), in 2011 trebuia facuta reincadrarea in raport cu incadrarea avuta in 2010, in cazul meu, Ref.de specialitate gr.II - S. Cum se poate retrograda (pentru ca in cazul meu asta a fost) pe un post de studii medii.
Pai asta intrebam eu. Pana si muncitorii sunt I,II,III sau invers, toata lumea poate avansa dupa o perioada oarecare, cel putin nu exista un act normativ care sa ingradeasca dreptul la avansare.

Pai daca nu exista alte trepte, grade la respectiva functie, le adaugati dvs. la lege doar ca sa promovati?...:hammer:X-(

Eu, daca prin red.la absurd, voi continua in aceasta meserie, voi iesi la pensie de pe aceeasi treapta ca la incadrare?

Da, si chiar nu sunteti singurul in aceasta situatie, mai sunt destui incadrati pe functii de conducere si salariati de executie care deja au ajuns nivelul maxim, si care vor ramane asa pana la pensie... #-o

Acestea sunt regulile in acest moment, cel putin pana la urmatoarea aberatie de lege unitara salarizara anuala a la Boc...:((

Daca in anul 2008, conf.OG 10/2008, un post unic a fost transformat in post de S, conf.studiilor absolvite, am fost trecut Ref de specialitate debutant, apoi gr.III,
in 2010, conf.L330/2010,eram Ref.de specialitate gr.II (cond.de studii S), in 2011 trebuia facuta reincadrarea in raport cu incadrarea avuta in 2010, in cazul meu, Ref.de specialitate gr.II - S. Cum se poate retrograda (pentru ca in cazul meu asta a fost) pe un post de studii medii.

Cerintele de studii s-au schimbat si postul a fost transformat, aveati de ales intre a fi concediat si a accepta noua incadrare.
Daca nu va convine, nu va poate tine nimeni cu forta la locul de munca respectiv...=D>