avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1781 soluții astăzi
Forum Activitate kymon

Activitate kymon

Maine am termenul al 2-lea cu maroti in cazul contraventiei HG 1391/2006 art 111.
Art. 111. − Se interzice circulaţia participanţilor la trafic pe sectoarele de drum public la începutul cărora sunt instalate indicatoare ce interzic accesul.
Indicatorul accesul interzis din statia peco OMV nu este prevazut cu un indicator ca ar apartine politiei romane ca in alte unitati particulare(ex kaufland).
Portiunea de drum la care face referire agentul constatator este o portiune de drum intens circulata, nici de cum un sector de drum la inceputul caruia sunt instalate indicatoare ce interzic accesul.
Mai mentionez ca in momentul in care am fost intrebat daca semnez procesul verbal, si i-am raspuns "nu", agentul constatator a plecat la masina lui fara a ma intreba motivul pentru care nu semnez.In procesul verbal care mi-a venit prin posta e trecut la alte mentiuni Nu doreste sa semneze procesul-verbal.
(7) In momentul incheierii procesului-verbal agentul constatator este obligat sa aduca la cunostinta contravenientului dreptul de a face obiectiuni cu privire la continutul actului de constatare. Obiectiunile sunt consemnate distinct in procesul-verbal la rubrica "Alte mentiuni", sub sanctiunea nulitatii procesului-verbal. OG 2/2001 art 16.
1. Am fost fortat de imprejurari datorita faptului ca iesirea de drept era blocata, sa ies pe interzis.
2. Aceasta contraventie nu isi are sensul, avand in vedere sensul art 111 si locul unde am fost eu amendat.
Astept cateva opinii.
Am solicitat schimbarea PV in advertisment avand in vedere imprejurarile in care s-a incalcat legea.
Mai mentionez ca iesirea spre E85 cea legala, era blocata de o autoutilitara, am intors si am procedat la fel ca un taximetrist, el nu a fost nici macar avertizat chiar daca era in fata mea la cateva secunde.
Am 2 martori, vroiam sa mentionez ca sa vrea schimbarea procesul verbal din contraventie in advertisment avand in vedere imprejurarile in care am incalcat linia continua si am iesit pe interzis.
Multumesc pentru raspuns, dar unde pot sa verific? Acel segment de drum pe care am fost oprit si sanctionat este drum public la 100 m de OMV, dar nu este accesul interzis, este circulat acel segment de drum.Doar din faptul ca am iesit din OMV pe unde era interzis mi-a fost adaugata acesta contraventie.
Mai exact acea iesire cu semnul interzis se afla cam la 30 m de semafor, iar linia continua este la 50 m inaintea intersectiei, iar daca as fi virat mai mult in stanga n-as mai fi incalcat acea linie continua.
Ce imi recomandati pentru urmatorul termen ?
Multumesc.
Am facut o plangere asupra unui proces verbal in care am fost sanctionat pentru doua contraventii : 1. schimbarea directiei de mers prin viraj spre stanga, daca prin aceasta se incalca marcajul longitudinal continuu care separa sensurile de circulatie;
2. circulatia pe un sector de drum pe care accesul este interzis;
Pentru fiecare dintre cele doua contraventii am un dosar diferit, doua procese, un singur proces verbal.
Eram in statia peco OMV din Roman, singura iesire din peco este spre E85, iesirea in acel moment era blocata, am iesit pe unde era interzis,spre centru, am incalcat si linia continua, am fost sanctionat chiar daca nu am fost singurul care a procedat asa.
Intrebarea mea este daca Politia Rutiera are dreptul de a ma sanctiona chiar daca semnul interzis era in statia peco care nu apartine drumului public?
Urmeaza al doilea termen cu martorii, astept cateva pareri.