avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Activitate Floare221

Activitate Floare221

ce se intrampla daca, turist fiind, nasti prematur sau nu pe teritoriul unei tari straine? ce cetatenie are copilul si cum se procedeaza pt a-i intocmi certificatul de nastere in tara natala?multumesc
Răspuns la discuția Studenti
nu cred ca a zis cineva de adanci batraneti, vroiam doar sa nu fiu nevoita sa renunt la studii pt a ma intretine strict. mi-ar fi placut sa o termin. in princiupiu ideea pe care am inteles-o este ca pana la 26 de ani pot solicita un gen de pensie pentru studii. nici nu imi doresc mai mult de atat si nu am pus problema pana la adanci batraneti, doar sa-mi termin studiile.
Răspuns la discuția Studenti
Multumesc pentru informatii. Important este sa imi cunosc drepturile, pentru ca nu cred, sau cel putin sper, sa nu se ajunga la proces, pentru ca motivele de obicei sunt infime si infantile, doar ca sa ma umileasca si sa stiu ca sunt la mana lui. Din pacate mama se pare ca nu are niciun cuvant de spus. Dar macar sa imi cunosc drepturile si poate lucrurile vor sta altfel. Multumesc
Răspuns la discuția Studenti
Nu este vorba de inca un copil aici. Este vorba de o studenta in anul 2 la medicina, cu lipsa de timp de a munci in primul rand, si mai ales cu un salariu suficient pt a se intretine intr-un alt oras decat cel natal. Daca parintii refuza sa o mai ajute, vroiam sa stiu daca este legal cat inca aceasta isi urmeaza studiile. Sau daca pur si simplu acestia nu mai sunt de acord cu acest lucru este obligata sa plece. Daca nu are drept nici macar in casa parinteasca sa stea, adica absolut niciun drept. Si din cate am inteles cam asa este.
Discuție Studenti
As dori, daca se poate, sa aflu un raspuns specializat in legatura cu o problema de familie:
Daca o familie (destul de instarita) are un singur copil, de 22 de ani, si acesta este student in alt oras la o facultate de durata, familia are dreptul de a-i refuza sprijinul minim financiar pentru a-si termina studiile? Sau este obligat sa il sustina? Si daca da in ce masura si ce se poate face. Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția succesiune
chiar daca au trecut mai bine de 15 ani de la deces si de la succesiune?
Răspuns la discuția succesiune
ma refeream daca dpdv legal, iti poti pierde dreptul asupra proprietatilor neincluse in succesiunea initiala
Discuție succesiune
daca s-a facut succesiunea doar pe o parte din proprietati, ce se intampla cu celelelte? se pot recupera, si cum? multumesc anticipat