avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1075 soluții astăzi
Forum Activitate emilv59

Activitate emilv59

Răspuns la discuția bilant
sunt plecat din tara, nu are cine face acest serviciu pentru adm fin ,
nu sunt dispus sa cheltui un ban pentru ca legea este prost facuta , din moment ce nu am activitate logic este ca nu am nici venituri. Pt depunere de hartii ar trebui sa platesc pe cineva sa faca asta, ori nu am aceasta intentie, aasa cum am spus nu am venituri din aceasta firma, nu pot cheltui ce nu am. Va rog explicati asta.....multumesc
Răspuns la discuția bilant
DE ACORD, DAR DUPA ACEEA PERIOADA DE 3 ANI DE CE MAI TREBUIESC DEPUSE SITUATII?????? PENTRU ZEERO ACTIVITATE?????????
Răspuns la discuția bilant
De ce trebuie in perioada cand o firma este suspendata sa se depuna la adm financiara situatii lunare , anuale.
Presupunem ca sunt plecat din tara si nu mai revin decat peste 10 ani, nu are cine face acest demers NEJUSTIFICAT. LOGIC este ca fiind suspendat nu ai activitate, deci situatia financiara este ZERO. Daca nu cred, sa verifice, daca constata altceva atunci sa ceara explicatii si sa dea si amenda daca se dovedeste ca insel fiscul!!!!

Nu avem ceale mai idioate legi fiscale ??????? Ce parere aveti?????
Propun sa se deschida o desbatere publica pe aceasta tema
Rog un raspuns la intrebarea urmatoare.
Am suspendat activitatea firmei acum 5 ani
Durata maxima a suspendarii activitatii este 3 ani. La dorinta de a prelungi suspendarea, raspunsul de la registrul comertului a fost ca nu se poate prelungi suspendarea decat cu conditia reluarii activitatii, apoi depusa o alta cerere de suspendare.
Lucru care sincer mi se pare RIDICOL, numai in Romania pot fi asemenea legi/reguli absurde.
Acum la registru activitatea apare in continuare suspendata.
Contabila insa ma avertizeaza ca trebuie sa platesc impozit forfetar deoarece a expirat suspendarea????????
Poate cineva sa ma lamureasca cum e posibil sa platesti taxe pentru o activitate pe care nu o desfasori de 5 ani? Pentru o activitate pe care nu ai reluat-o?
Multumesc
Discuție bilant
Se zvoneste ca pentru depuneraea bilantului se va cere anul acesta, in afara semnaturii expertului contabil si semnatura unui consilier fiscal?????? este corect?
Daca expertul contabil detine si calitatea de consilier fiscal poate semna si in aceasta calitate? sau trebuie sa fie o persoana diferita?