Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Suspendare activitate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Suspendare activitate

Rog un raspuns la intrebarea urmatoare.
Am suspendat activitatea firmei acum 5 ani
Durata maxima a suspendarii activitatii este 3 ani. La dorinta de a prelungi suspendarea, raspunsul de la registrul comertului a fost ca nu se poate prelungi suspendarea decat cu conditia reluarii activitatii, apoi depusa o alta cerere de suspendare.
Lucru care sincer mi se pare RIDICOL, numai in Romania pot fi asemenea legi/reguli absurde.
Acum la registru activitatea apare in continuare suspendata.
Contabila insa ma avertizeaza ca trebuie sa platesc impozit forfetar deoarece a expirat suspendarea????????
Poate cineva sa ma lamureasca cum e posibil sa platesti taxe pentru o activitate pe care nu o desfasori de 5 ani? Pentru o activitate pe care nu ai reluat-o?
Multumesc
De ce contabila insista sa platiti impozitul? Doriti sa va reluati activitatea dupa 5 ani? In caz contrar, apareti la registru , in continuare, suspendati.
Aberant sub nici o forma NU trebuie sa achitati nici un impozit, taxa etc., curios este altceva, in mod legal dupa tri ani de inactivitate ORC din oficiu ar fi trebuit sa solicite dizolvarea societăţii, pe cheltuiala statului :closedtopic: .
Interesant cum sunteti in acesta situatie, de fapt daca ne gindim in spate se afla necheltuirea unor bani de ORC, ci dimpotriva sa va faca sa cheltuiti niste bani :closedtopic:.