Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale firma inactiva din 2008 plateste impozit forfetar?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

firma inactiva din 2008 plateste impozit forfetar?

speta este urmatoarea
firma a fost infiintata din 2007 si nu a avut niciodata activitate
in 2009 odata cu impozitul forfetar s-a dorit suspendarea ei pt a nu se plati impozitul forfetar
de la registrul comertului s-a comunicat ca firma apare ca inactiva din 2008, pentru ca nu s-a depus bilantul contabil, si deci nu poate fi suspendata
pt reactivare ar trebui platita amenda de 5 mil
cei de acolo au spus ca se poate lasa inactiva. in acest caz se plateste impozit sau alte amenzi?
cum ar trebui procedat?
imi puteti spune unde se face referire?
Firma fiind declarata inactiva ( puteti verifica acest lucru aici: [ link extern ] .
Nu poate beneficia nici de acordarea regimului deroratoriu de la depunerea declaratiilor .
In acest caz, se va plati impozit minim .
Si pentru ca vestile proaste sa nu se termine aici , da , se plateste amenda odata cu depunerea declaratiilor ,si apoi pentru reactivare se face cerere , iar reactivarea poate dura si 6 luni ( sau mai mult ) pentru ca se publica in monitorul oficial si e o precedura greoaie .
s-au depus anual declaratii la ANAF -ul judetean conform carora firma nu a avut activitate
dar firma a fost declarata inactiva de catre ANAF din comuna de resedinta firma are sediul acolo
SE POATE FACE CEVA PENTRU ANULAREA DECIZIEI?
AJUTOR!!

ultima ora DE LA REGISTRUL COMERTULUI S-A OBTINUT ACT CA FIRMA E SUSPENDATA, dupa ce s-a paltit 2,5 mil
cu acesta hartie dusa la ANAF se poate reolva ceva????
cristiana11, utilizator
Ceva nu e in regula : cf principiului competentei teritoriale o firma depune declaratii acolo unde are domiciliu fiscal . "ANAF-ul judetean" - nu ar fi trebuit sa va primeasca declaratiile ( si nu imi e clar ce inseamna , cum spuneti ," s-au depus anual declaratii " , atit timp cit sinteti la anaf-ul din comuna .

In orice caz , ca procedura de trecere la inactivi, regula e ca se trec pe " lista neagra " acele firme care nu depun declaratii la doua termene consecutive . Ati verificat firma pe link-ul dat mai sus ? chiar e pe lista ? Daca da, atunci trebuie depuse toate declaratiile , acolo unde aveti domiciliu fiscal , si apoi faceti cererea de care va spuneam mai sus . Nu e alta cale .

Daca firma nu era inactiva , ati fi putut cu acel act de la registru sa cereti regim derogatoriu de la depunerea declaratiilor , dar asta numai pentru viitor . Pentru ce a fost , trebuie depuse .
Daca firma e inactiva , nu puteti cere regim derogatoriu.
Si o veste buna , in sfirsit : nu veti plati impozit minim ( forfetar) , daca cererea depusa la orc e depusa pina la 01.05.2009. Daca e depusa dupa 01.05.2009, veti plati impozit minim , proportional cu perioada 01.05 pina la data depunerii cererii la orc.