avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Activitate ursenicoleta

Activitate ursenicoleta

Buna ziua !
Lucrez o suprafata de teren arabil preluat de la proprietari prin contracte de arenda si contract de comodat . Sunt vreo 4 proprietari ce nu si-au achitat impozitele locale , sau amenzile , iar primaria nu imi elibereaza adeverinta si pentru acesti proprietari pe motiv ca nu si-au achitat obligatiile . Adeverinta cuprinde mai putin aceste persoane . Este corect asa?
Eu am inteles ca primaria trebuie sa elibereze adeverinta cu suprafata lucrata , nu certificat fiscal , dar d-lor fac asa pentru a constrange proprietarii sa isi plateasca debitele , dar aici are de pierdut societatea.
Va rog frumos sa ma ajutati in elucidarea acestei probleme pentru a sti cum sa abordez problema la primarie(daca cererea mea e indreptatita).
Multumesc frumos !
Multumesc mult pentru raspuns . Am inceput demersurile pentru a vedea acel contract un domn avocat....sper sa fie bine.....asta e ...
O seara buna!
Am incheiat un contract de consultanta in care sunt beneficiarul. Acesta prevede un avans , si inca trei transe de plata , dar consultantul nu m-a ajutat cu nimic ci doar a luat copii ale unor acte ale firmei(bilant, balanta) , mi-a dat un chestionar pe e-mail , si m-a instiintat prin posta (nu era factura ci un document facut pe calculator care ma anunta ca nu se inregistra in contabilitate)ca am sa-i dau 17.000 ron (dupa un an de la semnarea contractului). Am incercat sa reluam lucrul(nu am spus ca trebuia sa ma ajute la un proiect SAPARD) platindu-i un avans de 10.000 ron , ulterior mi-a eliberat o factura mai mare ce reprezenta valoarea de 17.000 ron , spunand acum ca am recunoscut datoria si imi cere in instanta sa-i platesc diferenta . Pot cere anularea contractului? Nu a facut nimic , nu am ajuns sa vad nimic lucrat dar cere bani.... pot anula contractul in instanta???????? ( acum lucrez cu un alt consultant si lucreaza nu ma santajeaza.... Nu stiu ce sa fac......Va rog sa ma ajutati repede!!!!!!!!!!