avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 845 soluții astăzi
Forum Activitate barboloviciu

Activitate barboloviciu

Răspuns la discuția vechime in munca
multumesc pt raspuns
Răspuns la discuția vechime in munca
Conform art. 28 din legea 393 privind statutul alesilor locali spune ca ,, pe timpul exercitarii mandatului de primar se suspenda contractul de munca in cadrul unei institutii ori autoritati publice, respectiv la regii autonome ( cazul meu).
conform art. 29 (1)din aceiasi lege ,, in functiile detinute de persoanele ale caror contracte de munca sau acte de numire au fost suspendate pot fi numite sau angajate alte persoane numai pe durata determinata.
Conform art 29 (3) in cazul in care pe durata exercitarii mandatului de catre persoanele care ocupa functiile de alesi locali au loc reorganizari ale persoanei juridice acestea sunt obligate sa comunice persoanelor ale caror contacte de munca au fost suspendate noile locuri de munca stabilite, corespunzator celor detinute de acestea, cu respectarea legislatiei in vigoare.
Conform art. 30 legea 393 spune ca ,, la incetarea mandatului de primar, persoanele in cauza isi reiau activitatea in executarea acelorasi contract de munca . La stabilirea clasei si gradului de incadrare se vor lua in calcul si perioadele lucrate in functiile de demnitatea publica alese.
Art. 31. legea 393 ,, timp de 2 ani de la data incetarii mandatului, persoanelor prevazute la art 28 nu li se poate modifica sau desface contractul de munca ori acestea nu pot fi eliberate din fuctie pe motive ce nu le sunt imputabile.
Cu toate aceste articole existente in lege, nu mi-am putut relua activitatea in baza contractului de munca suspendat.Ba mai mult m-au trimis in somaj, unde nu mi-am putut depune dosarul de somaj, deoarece sunt consilier local si primesc lunar suma de 425 lei .
Tot in legea 393 capitolul III protectia legala a alesilor locali la art. 20 in exercitarea mandatului, alesii locali sunt in serviciul colectivitatii, fiind ocrotiti de lege. Nu stiu care lege, ca oricum in tara asta nu nu se respecta legile.
In perioada 1984 pana in 1996 am lucrat la Mina Suior incadrat in grupa I de munca . In anul1996 contractul de munca a fost suspendat de drept conform art 50 (e) din Codul Muncii pentru exercitarea unei functii in cadrul unei autoritati executive (primar) 3 mandate consecutive (12 ani). La terminarea mandatului de primar ,conform Legii 393 din 2004 art.28 - 39, urma sa-mi reiau activitatea de munca la Mina Suior, dar s-a refuzat reluarea activitatii mele in conditiile contractului de munca suspendat.
Intrebare:
1. Conform prevederilor legale privind legislatia muncii, perioada de 12 ani, durata celor 3 mandate consecutive de primar, in ce grupa de munca se incadreaza?
2 In temeiul caror prevederi legale din legislatia muncii se refuza reluarea activitatii mele in conditiile vechiului contract de munca suspendat?