avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate rdoro

Activitate rdoro

Pentru d-l CARP MIRCEA. Trebuie sa recunosc ca ma-ti bagat total in ceata.Doresc un raspuns direct: am dreptate sau nu? trebuia sa taie stagiu pontential ? Va dau date suplementare: gradul doi perioada ianuarie 2003-20.ianuare 2011. In 20 ianuare 2011 sa schimbat gradul. HG 257 este din 29.03.2011.Cu deosebit respect.
In ina 2003 am iesit la pensie pe caz de boala gradul doi. La stabilirea pensiei s-a luatin calcul ani efectiv lucrati si un "stagiu potential " stabilit la cea data de 7 ani 9 luni si 3 zile. In ian 2011 mi-a fost luat gradul doi si trecut la gradul trei.La recalcularea pensei de gradul trei s-a luat in calcul numai ani efectiv lucrati Acel stagiu potential a fost taiat.Pote imi spune cineva daca exista o baza legala? si care este acesta? Dupa mine "stagiul potential" trebuia mentinut in continuare acelasi indeferent ca gradul de invaliditate este doi sau trei. Modificarea in ian 2011 trebuia facuta numai la punctele anuale aplicate confrm legi.care pentru gradul trei este de 0.40 puncte fata de 0.60 puncte pentru gradul doi. Trebuie sa mentionez ca in prezent mi se face poprire din pensie, fara sa-mi comunice o decizie cu suma totala de plata . In fiecare luna retinandu-se alta suma . Va multumesc anticipat pentru ajutor
facultatea la zi este luata in considerare ca si pensie?
Firma la care lucrez a primit de la o firma care comercialiciaza bere suma de 9520 lei pentru a cumpara materiale promotionale( mobilier terasa) conform contractului de prestarii servicii promotionale.S-a achizitionat materialele respective si pentru care am facut factura.Nustiu cum sa fac inregistrarile. Va rog sa ma cotectati la
inregistrarile facute
primirea banilor 5121 462 9520
factura intocmita 411analitic % 9520
704 8000
4427 1520
Sint pensionara si am facut doua contracte individuale de munca cu timp partial (fiecare cite doua ore). Ne avind nici un contract de opt ore care sa-l consider la functia de baza,nu stiu cum sa procedez in cazul meu cu contracte partiale; consider numai unul sau amindoua la functia de baza ?,deducerea personala se calculeaza la fiecare societate in raport cu timpul lucrat? Multumesc mult.
Discuție Reabilitare
Rog ajutor din partea unui presedinte de asociatie in urmatoarea problema:
Blocul unde locuiesc a obtinut aprobarile necesare pentu reabilitarea termica.Nu cunosc in amanuntit documentatia In mare ne-a informat ce lucrarii cuprinde printre care ni s-a spus ca intra si inlocuirea balcoanelor. In OUG18/2009 art 4 nu am gasit nominalizat asemenea lucrare.Este posibil sa fie prinsa in deviz ? Daca nu cum se poate rezolva sa se faca si aceasta lucrare .Locatarilor care au geamurile puse cu termopan li se scade din lucrarii c/v a 20% aferenta.? In cazul cind la parterul blocului
sint magazine , cum se face izolaria la subsol ? contribuie si acestea proportional cu cota indeviza , ele facind parte din asociatie?
Daca este posibil , cei care au avut asemenea situatie sa-mi spuna si baza legala de rezolvare
Multumesc f mult .
Răspuns la discuția cheltuieli sediu
Proportional cu suprafata comunicata la Registrul Comertului{schita]
Răspuns la discuția reglare fisa
Nu am inteles ce doriti de fapt? Doriti sa va faceti ordine in evidenta contabila conform Legi contabilitatii, Codului fiscal si.....etc , sau ca soldurile din contabilitate,sa fie egale cu cele de la finante? Ce faceti cu cele care nu se comunica la finante? Cum a tinut evidenta? manual sau informatizat ? ce volum de munca a fost anual? Sincer sa fiu ,eu in locul dumneavoastra as sta de vorba cu patronul ,informind -ul de haosul din evidenta contabila pina la data cind a-ti preluat
[cred ca a-ti intocmit proces verbal de preluare} Raspunderea este in mare parte a lui
Toate documentele iesite din unitate au fost semnate si de el Daca cadeti de acord
sa refaceti evidenta [adica va plateste suplimentar} atunci treceti la treaba .Refacetl
luna de luna evidenta pe baza documentelor din dosare Dupa ce va puneti la punc evidenta contabila,faceti confruntul cu fisa de la finante si apoi faceti rectificative unde este cazul.Daca nu va intelegeti atunci dumnezeu cu mila .Avertizatil ca ve-ti raspunde de tot ce se intimpla dupa data preluari. SUCCES....!!
Multumesc f f ... mult pentru ajutor.
Da.Are un salariu brut de 800 lei. Societatea are doi actionari si numai unul are cim si tot el a solicitat sa contribuie la pensii private PILON 3