Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cota pensie privata pilon 3- nota contabila ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cota pensie privata pilon 3- nota contabila /deductibilitate

Administratorul societatii a aderat la o societate de pensii private PILON 3 cu data de01.03.2010, platind pe 25.03.2010 prima rata
As dori un act normativ in domeniu.
Ce inregistrari contabile trebuie sa fac? Suma este deductibila?
adm. este si angajat cu cim ?
Da.Are un salariu brut de 800 lei. Societatea are doi actionari si numai unul are cim si tot el a solicitat sa contribuie la pensii private PILON 3
tratament fiscal :
1. in ce priveste impozitul pe salarii - suma este neimpozabila , limitat,conform:
norme pct 77. Nu sunt considerate avantaje:
- contribuţiile la un fond de pensii facultative suportate de angajator pentru angajaţii proprii, în limita a 400 euro anual pe participant.
2.in ce priveste impozitul pe profit - suma este deductibila limitat, conform :
(3) Următoarele cheltuieli au deductibilitate limitată:
j) cheltuielile efectuate în numele unui angajat, la schemele de pensii facultative, în limita unei sume reprezentând echivalentul în lei a 400 euro într-un an fiscal, pentru fiecare participant;
~~~
tratament contabil :
613=531(5121) , eventual analitic distinct daca mai aveti si alte tipuri de asigurari (rca- de exemplu )
Daca valoarea primelor va depasi 400 eur /an partea care depaseste va fi ch. nedeductibila .
~~~
Cursul de schimb utilizat pentru determinarea echivalentului în euro este cursul de schimb leu/euro comunicat de Banca Naţională a României la data înregistrării cheltuielilor.
Multumesc f f ... mult pentru ajutor.
buna,
maxim este 15% din venitul brut .se retine pe stat inainte de aplicarea deducerilor personale . angajatorul poate contribui cu o parte care este deductibila la calculul profitului impozabil in limita echivalentului in lei a 200 Euro ptr fiecare angajat .
421=4312 ..(analitic distinct)
6456. Contribuția unității la schemele de pensii facultative#-o(cu 01.01.2010 )=5121.
inainte era 6456 "Contribuţiile angajatorilor la fondul de garantare pentru plata creanţelor salariale".apropo cu ce s-a inlocuit ?#-o
asatept si alte opinii
[ link extern ]
vidiva, utilizator