avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2010 soluții astăzi
Forum Activitate Alina N

Activitate Alina N

Multumesc de raspuns....in contract scrie exact asa 'comision de administrare lunar:0,15%platibil incepand cu scadenta a 13-a'

Crezi ca implicit se refera la soldul creditului? Adica, in termeni bancari si nici o lege nu-i obliga sa specifice exact?

Multumesc inca o data de mesaj...sunt cam disperata sa-i dau de capat acestui comision care ma darama financiar.
Am contractat un credit ipotecar in 2007 si am semnat cu banca un contract in care din luna 13 de creditare se percepe un comision de 0.15% de administrare. La a 13a scadenta aflu ca acel comision se aplica la SOLDUL creditului, ceea ce genereaza un cost suplimentar de platit lunar foarte mare.
In contractul de credit semnat cu banca nu se precizeaza la ce se aplica comisionul, prin urmare simt ca am fost dusa in eroare de banca in legatura cu acest comision.
Ce sanse am sa conving banca sa renegocieze cu mine contractul si sa precizeze exact la ce se aplica acel comision? Precizez ca port o corespondenta cu banca de jumatate de an, si m-am adresat inclusiv OPC local in aceasta privinta (acestia au tratat superficial problema mea si mi-au dat un raspuns evaziv).