avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Activitate mihai_nita

Activitate mihai_nita

Buna ziua,

Am citit recent despre activitati independente ca persoana fizica, cu scopul de a depunde declaratia unica si de a achita impozit pentru venituri, si sunt curios daca m-as incadra daca fac freelance de acasa, cu program flexibil, veniturile venind de la o alta persoana din afara tarii, in domeniul IT, pe internet. Am inteles ca ar fi vorba de aplicabilitatea a minim 4 puncte dintr-o lista (pentru activitati independente pe PF) si s-ar aplica, doar ca nu inteleg exact demersurile.

Trimit la ANAF declaratia unica? Care sunt taxele pentru venituri de genul asta? Se aplica genul asta de activitate independenta si la mine?

Multumesc!
Buna ziua,

Am PFA din 2009 cu CAEN 4777, comert cu amanuntul prin intermediul internet si case de comenzi si tocmai am primit un titlu de executare jud. din partea ANAF cu o plata care ar fi de ~500 lei privind OUG 58/2010. Tin minte ca am depus in acea perioada declaratiile care se cereau pentru a evita amenda si nu am avut nimic de plata. Zilele trecute ma trezesc cu aceasta scrisoara predata de postarita legata de aceasta OUG 58/2010 - care din cate tin minte era legata de PFA cu drepturi de autor, categorie in care nu ma incadrez. Au fost parintii, fiind mai liberi, pana la ANAF, iar acolo li s-a spus ca as fi avut vreo 1500 d fapt, cu penalizari si dobanzi...Maine trebuie sa imi fac timp sa dau o fuga pana acolo, dar ma intrebam daca stie cineva de unde pana unde ar fi putut sa apara aceasta suma...? (de vreme ce nu fac parte din categoria celor cu drepturi de autor) si mai ales, cu titlu de executare, din senin...
Buna ziua,

Am un PFA si as dori sa modific domeniul de activitate principal si sa mai adaug cateva secundare.Am inteles ca pentru aceasta operatie, nu trebuie decat sa ajung la ORC cu actele originale care le-am primit la infiintare si sa completez o cerere cu codurile dorite. Va intreb fiindca fac incredibil de mult pana la ORC si va dau mesaj de la munca in momentul asta.. Multumesc !