avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters126808

Activitate ContSters126808

jannet a scris:

d le silviu depaseste dmv 2 masini concomintent in fata unui filtru de pol si vei vedea cum iti zboara permisul


stimate dna/dmn jannet : Codul Rutier NU prevede la capitolul "Depasirea" vreo interzicere de depasire a mai multor masini in acelasi timp. Ceea ce spuneti Dumneavoastra e subiectiv. Este interzisa operatiunea de triplare daca se depaseste axul drumului dar nu este cazul aici.

gi-jane a scris:

vinovat este soferul skodei pt ca este interzisa depasirea in intersectii nedirijate. banuiesc ca dvs nu virati in stanga pe camp.


doar in cazul in cazul drumul de pe care se face virarea are acelasi regim cu drumul spre care se vireaza (atunci avem intersectie nedirijata). Daca e intersectie cu un drum fara prioritate (secundar) atunci nu se aplica.

@daio, aici nu e vorba de accident din spate. n-are nici cea mai mica legatura.

**

Eu ce am raspuns cateva post-uri mai sus am patit-o. Am depasit, in mers o coloana de 5 masini si cand am ajuns la a 6-a acela a virat stanga si l-am lovit.
Vinovat: cel care a virat deoarece nu s-a asigurat la schimbarea directiei de mers. Eu am avut 2 martori (dintre cei pe care i-am depasit) care au certificat ca eu eram in depasire in momentul in care cel vinovat s-a angajat in a schimba directia de mers. Eu eram pe drum cu prioritate iar drumul pe care a virat vinovatul era secundar.

De asta am zis ca depinde mult de caz si e greu de demonstrat daca nu ai martori sau dovezi.
jannet a scris:

dupa ce zice codul rutier ai putea fii tu vinovatul pt ca nu te ai asigurat la schimbarea directiei de mers in al doilea rand ar fi si cel cu skoda vinovat pt ca a depasit 2 masini concomitent ceea ce este interzis,asta se cheama ...culpa comuna...si sa va reparati singuri masinile


este permis sa depasiti concomitent mai multe masini (nu scrie nicaieri in codul rutier ca este interzis).

On-topic: daca soferul Skoda s-a angrenat in depasire inainte de a va arata Dumneavoastra intentia de schimbare directie de mers (semnalizare), atunci sunteti vinovat. Dar e greu de demonstrat acest lucru.
sdianaviolina a scris:

Plngerea trebuie facuta in cazul in care va exista un proces penal impotriva cod. auto vinovat.
Exista doua cai:
1. calea procesuala, prin care se pot obtine mai multi bani, insa doar dupa finalziarea pocesului penal, duap epuizarea tuturor cailor de atac: aprox. 2-3 ani;
2. calea negocierii, in urma careia se pot obtine banii cuveniti de la firma de asigurari.
Dupa parerea mea, nu are nici o importanta starea materiala a cond. auto vinovat, intrucat nu acesta va plati despagubirile.
procedura negocierii poate fi realizata de orice avocat, indiferent unde se afla acesta inregistrat.


am inteles ce solutii as avea. Problema este ca nu stiu cat anume trebuie sa cer. Cu riscul de a fi acuzat de oportunism, normal as dori sa obtin cat mai mult. Iar timpul nu este o problema.

Nu stiu cum ar trebui sa evaluez acele compensatii morale. totusi ~60 zile de ingrijiri medicale nu pot fi trecute cu vederea. Care ar fi suma minima sau maxima de la care ar trebui sa plec la negocieri ?

La firma de asigurari daca merg acum pentru despagubiri sigur obtin foarte putin (am vazut rezultatele altor cazuri ... daca nu mergi la proces si astepti primesti foarte putin).

Oricum multumesc pentru raspunsuri; m-au facut sa-mi conturez o idee despre ce ar trebui sa fac mai departe.

Numai bine.
Avokitten a scris:

in primul rand, trebuie sa ii faceti plangere pt vatamare corporala si sa cereti daune in cadrul ei.
daca e asa sarman, nu cred ca obtineti nici 5.000 de euro.

incercati sa va intelegeti cu el


nu ma intereseaza nimic de la el (el chiar nu are cum sa plateasca).
Eu voi chema firma de asigurari sa plateasca despagubirile (materiale sau compensatiile morale), el fiind asigurat RCA in momentul producerii accidentului.
Tatal meu a avut un accident de masina soldat cu vatamari corporale si masina distrusa (fiind o masina veche, Dacia Nova 1996, RCA-ul poate sa ne dea doar 1300RON pe masina). A avut piciorul fracturat si a necesitat o atela. Dupa prima operatie (introducere atela) si perioada de recuperare a primit 45 zile ingrijiri iar acum dupa a doua operatie (de eliminare atela) probabil va mai primii 5-10zile (a stat 5 zile in spital + perioada de recuperare). In masina mai era si mama mea care nu a suferit fizic ci doar psihic. Acum intrebarea mea este: daca merge in instanta cat care ar fi cuantumul maxim pe care am avea sanse sa-l obtinem de la asigurare ? Ma refere aici la daune materiale + morale. As dori estimativ/orientativ (fata de alte cazuri similare) sa stiu daca merita sau nu sa angajez un avocat pentru proces sau sa ma inteleg cu vinovatul (desi el nu prea are de unde sa plateasca)? Fiind din TM imi puteti recomanda o firma de avocatura cu personal specializat pe astfel de spete ?

Multumesc,

Silviu P.