avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Daune morale si materiale: ce sa fac?
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Daune morale si materiale: ce sa fac?

Tatal meu a avut un accident de masina soldat cu vatamari corporale si masina distrusa (fiind o masina veche, Dacia Nova 1996, RCA-ul poate sa ne dea doar 1300RON pe masina). A avut piciorul fracturat si a necesitat o atela. Dupa prima operatie (introducere atela) si perioada de recuperare a primit 45 zile ingrijiri iar acum dupa a doua operatie (de eliminare atela) probabil va mai primii 5-10zile (a stat 5 zile in spital + perioada de recuperare). In masina mai era si mama mea care nu a suferit fizic ci doar psihic. Acum intrebarea mea este: daca merge in instanta cat care ar fi cuantumul maxim pe care am avea sanse sa-l obtinem de la asigurare ? Ma refere aici la daune materiale + morale. As dori estimativ/orientativ (fata de alte cazuri similare) sa stiu daca merita sau nu sa angajez un avocat pentru proces sau sa ma inteleg cu vinovatul (desi el nu prea are de unde sa plateasca)? Fiind din TM imi puteti recomanda o firma de avocatura cu personal specializat pe astfel de spete ?

Multumesc,

Silviu P.
in primul rand, trebuie sa ii faceti plangere pt vatamare corporala si sa cereti daune in cadrul ei.
daca e asa sarman, nu cred ca obtineti nici 5.000 de euro.

incercati sa va intelegeti cu el
Plngerea trebuie facuta in cazul in care va exista un proces penal impotriva cod. auto vinovat.
Exista doua cai:
1. calea procesuala, prin care se pot obtine mai multi bani, insa doar dupa finalziarea pocesului penal, duap epuizarea tuturor cailor de atac: aprox. 2-3 ani;
2. calea negocierii, in urma careia se pot obtine banii cuveniti de la firma de asigurari.
Dupa parerea mea, nu are nici o importanta starea materiala a cond. auto vinovat, intrucat nu acesta va plati despagubirile.
procedura negocierii poate fi realizata de orice avocat, indiferent unde se afla acesta inregistrat.
Pe langa despagubirea pentru dauna totala, mai aveti si epava care poate fi valorificata.In privinta avocatului, niciodata nu este de neglijat ajutorul/prezenta acestuia intr-o confruntare cu asiguratorul si vinovatul si mai ales in sustinerea cuantumului daunelor morale.
Avokitten a scris:

in primul rand, trebuie sa ii faceti plangere pt vatamare corporala si sa cereti daune in cadrul ei.
daca e asa sarman, nu cred ca obtineti nici 5.000 de euro.

incercati sa va intelegeti cu el


nu ma intereseaza nimic de la el (el chiar nu are cum sa plateasca).
Eu voi chema firma de asigurari sa plateasca despagubirile (materiale sau compensatiile morale), el fiind asigurat RCA in momentul producerii accidentului.
sdianaviolina a scris:

Plngerea trebuie facuta in cazul in care va exista un proces penal impotriva cod. auto vinovat.
Exista doua cai:
1. calea procesuala, prin care se pot obtine mai multi bani, insa doar dupa finalziarea pocesului penal, duap epuizarea tuturor cailor de atac: aprox. 2-3 ani;
2. calea negocierii, in urma careia se pot obtine banii cuveniti de la firma de asigurari.
Dupa parerea mea, nu are nici o importanta starea materiala a cond. auto vinovat, intrucat nu acesta va plati despagubirile.
procedura negocierii poate fi realizata de orice avocat, indiferent unde se afla acesta inregistrat.


am inteles ce solutii as avea. Problema este ca nu stiu cat anume trebuie sa cer. Cu riscul de a fi acuzat de oportunism, normal as dori sa obtin cat mai mult. Iar timpul nu este o problema.

Nu stiu cum ar trebui sa evaluez acele compensatii morale. totusi ~60 zile de ingrijiri medicale nu pot fi trecute cu vederea. Care ar fi suma minima sau maxima de la care ar trebui sa plec la negocieri ?

La firma de asigurari daca merg acum pentru despagubiri sigur obtin foarte putin (am vazut rezultatele altor cazuri ... daca nu mergi la proces si astepti primesti foarte putin).

Oricum multumesc pentru raspunsuri; m-au facut sa-mi conturez o idee despre ce ar trebui sa fac mai departe.

Numai bine.

Alte discuții în legătură

Ce despagubiri pot cere persoanei vinovate de accidentul rutier in care am fost implicat? danielmoldovan danielmoldovan Buna ziua! Acum 2 saptamani am suferit un accident rutier, impact frontal, in urma caruia am stat 7 zile in spital, timp in care am fost operat la picior, ... (vezi toată discuția)
Rca vatamare corporala vio001 vio001 Buna ziua Am intrat in coliziune cu o motocicleta, eu fiind cu masina. Politia a constatat in PV ca nu m-am asigurat la schimbarea directiei de mers si am ... (vezi toată discuția)
Daune vatamare corporala cris 40 cris 40 Buna seara, Am nevoie de citeva sfaturi in legatura cu pasii de urmat ptr solicitarea de daune materiale si morale de la asigurator in baza RCA. Va prezint ... (vezi toată discuția)