avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters127042

Activitate ContSters127042

Va multumesc mult pentru raspuns
Am scris contestatia si am mentionat toate actele adunate de tata de-a lungul acestor ani, le-am anexat la contestatie si tata le va depune maine la sediul Comisiei de expertiza, urmand sa ceara si numar de inregistrare.
Speram sa se rezolve totul pe baza documentelor (analize, tratamente, internari, inclusiv decizia luata de comisie in urma cu 3 saptamani care mentinea gradul de invaliditate II).
Inca o data va multumesc pentru raspunsul prompt si detaliat.
tatal meu a iesit la pensie in urma cu 10 ani pe caz de boala; a racit puternic la plamani si a fost suspect de TBC (desi nu e fumator si nici nu bea); s-a desprins pleura de la plamani si i s-a interzis sa mai depuna efort; in acesti ani a facut mai multe analize pe proprii bani la clinici diferite ca sa vada ce anume are si cum sa se trateze (medicamentatia prescrisa de doctorul de familie pare sa-i faca mai mult rau decat bine)
in perioada aceasta se efectueaza verificarile/reverificarile celor iesiti la pensie ...tatal meu a fost chemat la comisie si s-a stabilit ca i se taie pensia (mentionez ca in acesti ani nu a lucrat, a fost mai mult bolnav, ca toti pensionarii i-a cate o punga de medicamente zilnic), a lucrat ca electrician la inalta tensiune si are 26 de ani vechime
va rog frumos sa ma ajutati; mama mea doreste sa iasa la pensie anticipat sau pe caz de boala sa ma ajute cu copilul pentru ca incep serviciul la vara, insa nu stim care situatie e mai avantajoasa din punct de vedere financiar: intre 1 iulie 1983-15 aprilie 1999 a lucrat la IDEB pe post de CCI (cititor-constatator-incasator al facturii de curent electric), din 15 aprilie 1999-15 aprilie 2000 operator ghiseu (casiera) la Electrica care s-a transformat in SINDSERV si unde lucreaza si in prezent pe acelasi post;
deci la 1 iulie 2010 implineste 27 de ani de vechime la aceeasi institutie, perioada in care nu a avut deloc concediu medical
va multumim din suflet