avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Activitate Aurel24

Activitate Aurel24

Am uitat sa va intreb ceva relativ important care stiam si as dori sa stiu daca e adevarat ...

exista vreo limita de ani de casatorie in care bunurile persoane raman bunuri personale ? Din auzite am aflat chestii de genul 2 ani .. 10 ani .. 20 de ani ...

Am auzit de un caz in care dupa peste 20 de ani de casnicie desi a fost bun cumparat de unul din soti inaintea casatoriei ... la moartea acelui sot ... celalalt sot cu rudele sotului decedat au impartit bunul jumi juma ( in cazul decesului e alta lege fata de divort/partaj ? )
Am inteles.

Va multumesc pentru raspunsuri.

Probabil cand va aparea acest contract prenuptial .. si in cazul in care nu voi fi inca insurat voi mai pune cateva intrebari pe aici.

Toate cele bune.
Deci indiferent daca exista sau nu minor .. sau orice alta situatie .. bunurile proprii achizitionate inaintea casatoriei ( teren .. casa .. masina .. etc ) .. raman bunuri proprii si sotia nu poate cere decat despagubiri financiare ( sume de bani ) pentru diverse imbunatatiri aduse acestor bunuri proprii ( spre exemplu ... TV nou sau cine stie ce alte bunuri cumparate de ea ) sau cel mult returnarea acestor bunuri ....
Buna ziua.

Ma confrunt cu urmatoarele intrebari:

Momentan detin teren + casa + masina, toate pe numele meu.
In viitorul apropiat ma voi insura.

Doresc sa stiu daca in cazul unui divort ( fie ca exista sau nu copil minor ) exista vreo sansa ca sotia sa poate sa obtina la partaj unul din aceste bunuri sau macar o cota parte.

In ce conditii poate sa obtina si ce ? Ce se poate face sa previn acest lucru ?

Mai mult .. din cate am inteles orice bun care l-as primi in uma unei mosteniri sau ca si donatie in timpul casatoriei nu se pune la aceea masa partajabila. E adevarat ? Sunt exceptii in care s-ar pune ?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.