avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate lore60

Activitate lore60

inca o intrebare,daca nu deranjez prea mult.
in cazul in care se ajunge in instanta ,instanta nu poate obliga vanzatoarea la definitivarea contractului de vanzare-cumparare??
sau ,mai bine zis,in ce conditii poate instanta poate sa oblige vanzatoarea la definitivarea contractului de vanzare-cumparare?
multumesc pentru intelegere!!
multumesc !!
mi-ati fost de mare ajutor.
o zi placuta!
Da,dar dupa obtinerea certificatului de deces al mamei ,era necesar ca vanzatoarea sa faca ,cadastrul pe numele ei ?
Pe numele fratelui meu ,am inteles am inteles ca se face dupa definitivarea contractului de vanzare-cumparare.
multumesc!
multumesc din suflet pentru raspuns!
o seara placuta!!
Buna seara!
Niste sfaturi ,daca se poate.
Fratele meu a cumparat o casa + ceva teren de la o persoana care a dobandit-o prin mostenire de la parinti(tatal decedat iar mama disparuta de aprox 4 ani ,pentru care ,am inteles ca a obtinut certificat de deces). Sunt 2 surori ,una dintre ele a renuntat la partea ei de mostenire printr-un act notarial .Problema mare ar fi ,ca fratele meu nu a facut contract de vanzare-cumparare ,deoarece la vremea achizitionarii ,vanzatoarea nu avea acel certificat de deces ,insa,au facut o chitanta de mana cu martori care s-a intocmit intr-un singur exemplar.Acum ,dupa obtinerea certificatului de deces,vanzatoarea are pretentii ca fratele meu sa plateasca toate taxele aferente pentru cadastru ,ca sa definitiveze contractul de vanzare-cumparare,pretentii pe care nu le-a avut inainte .
Niste sfaturi ,daca se poate ,in sensul ca,nu sim care sunt primii pasi pe care ar trebui sa-i parcurgem ,in rezolvarea aceste probleme.
Multumesc anticipat!!