avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 883 soluții astăzi
Forum Activitate mihaela_23

Activitate mihaela_23

in instanta castig cele 6 salarii compensatorii???as putea pune problema unei despagubiri morale?? si vreau sa stiu, e obligatoriu sa am avocat in instanta? pot sa ma reprezint singura in instanta?????
multumesc din suflet
discriminare pentru ce? daca ccm la nivel de unitate e inferior sau nu exista se aplica cel de ramura transport... corect??? am sa i dau in instanta... asta este
Buna ziua!

Nu vor sa mi dea drepturile de 6 salarii compensatoriipentru ca spun ei, doar in cazul unei concedieri colective se dau acei bani... nu pentru contract individual de munca, asa este?????
asta insemnand????? eu acuma scriu niste declaratii pe care sa mi le semneze seful de depozit care sunt urmatoarele, sa mi ziceti daca sunt ok:

Subsemnatul Petrica Godeanu, gestionar al depozitului de refrigerare si congelare produse, cu sediul Timis-Triaj Nr.1. si sef direct al angajatei Honcu Mihaela, cu activitate de introducerea datelor de receptie si livrare in softul ‘ crosspoint’ si a rapoartelor comerciale, precum si lucrul in programul de transport ‘ transmanager’ ,
confirm faptul ca aceasta a fost amenintata de catre societatea la care lucreaza cu desfacerea disciplinara a contractului daca nu va lucra 8 ore pe intervalul preavizului,
de asemenea confirm faptul ca societatea a refuzat purtarea unui dialog telefonic, de exercitare a drepturilor de catre angajata Honcu Mihaela, auzind discutia telefonica care a fost data pe difuzor, si confirm si faptul ca a fost agresata verbal de catre persoana de la dep. Resurse umane,

de asemenea confirm faptul ca societatea a refuzat sa ii dea angajatei Honcu Mihaela un raspuns de orice natura privind programul pe care il va desfasura pe perioada preavizului conform drepturilor legale,

de asemenea, confirm faptul ca angajata a fost contactata telefonic de catre o persoana din conducere, care i a marturisit faptul ca desfacerea contractului de munca a survenit in urma trimiterii de catre angajata Honcu Mihaela, a unui mail de renegociere a salariului, in urma efectuarii orelor suplimentare, lucru care s-a petrecut pe toata durata activitatii desfasurate de catre angajata,

- De asemenea confirm faptul ca angajata, Honcu Mihaela, a primit din partea directorului general al Dumagas, posibila ocupare de catre aceasta a functiei de manager de logistica care a fost anulata pe data de 5 februarie 2010, datorita faptului ca aceasta a trimis un mail in vederea renegocierii salariului pe baza orelor suplimentare efectuate, in care a primit instiintarea de preaviz si intrarea in vigoare a preavizului din aceeasi data, respectiv 5 februarie 2010,

- De asemenea confirm faptul ca angajata societatii ‘sc dumagas sa, de la dep resurse umane, Carmen Marcu, nu a recunoscut faptul ca Honcu Mihaela, a primit instiintarea de preaviz in scris, in aceeasi zi din care s a si scurs, lucru care incalca legea, deoarece ar fi trebuit macar cu o zi inainte sa fie anuntata, mintind ca aceasta a fost contactata cu o zi in urma, lucru neadevarat deoarece telefonul de serviciu este doar in posesia mea si angajata Honcu Mihaela nu a purtat nici o discutie in legatura cu acest scop,

de asemenea confirm faptul ca angajata Honcu Mihaela, a lucrat timp de 4 zile lucratoare pe 8 ore, restul zilelor lucratoare, pana la desfacerea contractului de munca, a lucrat 4 ore, fara ca acest lucru sa aduca un prejudiciu in atingerea obiectivelor la locul de munca si indeplinindu-si toate sarcinile menite a fi rezolvate in decursul zilei respective


e bineee??:(:(( i le dau sa le semneze, daca va fi de acord si am sa le folosesc impreuna cu mailurile printate in instant, nu??? poate o sA ma dea si disciplinar, pe langa faptul ca nu o sa mi dea drepturile.......
Buna ziua!

eu le am dat mail si i am rugat sa mi spuna daca vor 4 ore timp de o luna de zile sau 10 zile lucratoare sa lucrez si doamna de la resurse umane m a amenintat ca ma da cu disciplinar daca nu lucrez 8 ore... eu le am dat ulterior mail cu anuntul

meu de a lucra 4 ore dar nu au spus nimic legat de faptul asta decat alte lucruri jignitoare la adresa mea.. ideea e ca de comun acord trebuie programul stabilit

dar ei nu vor.. eu am lucrat 4 zile, timp de 8 ore apoi 4 ore....fiindca am vazut ca nu vor sa vbeasca cu mine.. azi ma sunat un sef si m a ntrebat daca am plecat de

la munka, pe un ton razbunator.... daca iau marturia unui gestionar de depozit cum ca nu au vrut sa discute cu mine e de ajuns? mailurile le am printate, am trimis si

fax cu solicitarea de a stabili program si nu au raspuns la el... mi e frica ca ma baga disciplinar, se poate??!?!:sorry::(:((:(

multumesc mult
Buna seara!
Ce probe? am mailurile trimise si raspunsul lor aferent mailurilor trimise, de asemenea am si confirmarea de fax, trimisa lor, discutiile s au purtat la telefon fiindca firma are sediul in alt oras.
multumesc
:sorry: freelis, iarta ma daca gresesc cu ceva...nu stiu de ce nu mai mi apare mesajul... treb sa inscriu subiectul in forum sa?...:sorry:
Buna ziua!
Mi s a intamplat un lucru foarte murdar ieri la munca!!

M a sunat un sef care mi a zis ca din cauza ca am cerut marire de salariu s a luat decizia sa se desfiinteze locul meu de munca, iar lucrul asta nu l va recunoaste vreodata in instanta... pt ca e in defavoarea lui... si m a rugat sa invat pe noul angajat sau pe noua angajata.softul pe care l lucrez si i am zis ca legal nu e voie sa angajeze pe nimeni pe postul meu decat dupa 6 luni. mi a zis ulterior ca va avea altceva de facut dar sunt ferm convinsa ca e o minciuna pentru ca softul asta treb sa mearga in continuare. azi dimineata m a sunat un alt sef, nervos, ca i am zis celuilalt ca am sa i actionez in instanta daca nu mi vor respecta drepturile si mi a zis ca denumirea postului meu nu sustine fizic ce activitate am eu de facut, adica sunt operator facturare, ceea ce inseamna ca eu fac facturi, lucru fals, pt ca activitatea mea e cu totul alta... lucrez pe soft, nu scot facturi.. au incercat sa imi vinda alte gogosi, ca sa tac din gura, si anume gestionarul va face munca mea. mi se pare foarte necurat ce se va intampla aici... si nu stiu ce sa fac... cum sa aflu ce prevede ccm ul lor la nivel de unitate... ca sa vad daca cele 6 salarii nu se dau doar in conditii de vechime.. eu fac 3 luni aici. vechime.. nu e vreo lege care sa imi permita sa iau cele 6 salarii compensatorii, la nivel de ramura transport, indiferent de vechime?? mi e frica sa le cer ccm ul lor la nivel de unitate, fiindca o sa faca iarasi scandal ca ma preocupa alte chestii decat ec am de facut.
p.s: lucrez 4 ore... chiar daca ei nu sunt de acord cu asta...si fac asta de o saptamana jumate..
multumesc din suflet
buna seara!
cele 6 salarii compensatorii se acorda indiferent de perioda lucrata la ei? am lucrat 2 luni, 3 cu preavizul
am eu drept de influentare pentru a intra in posesia deciziei cat mai curand?? nu stiu cum sa fac asta daca se poate....sa- i sun si sa -i rog sa mi o dea mai repede?
sper ca se gandesc si ei ca am sa-i dau in judecata daca nu mi o trimit al timp astfel incat sa depun actele la somaj:strong: