avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1838 soluții astăzi
Forum Activitate Ema81

Activitate Ema81

Buna dimineata!
Suntem doua surori si un frate, tatal a murit anul acesta, a mai ramas doar mama. Una dintre surori vrea sa se mute cu mama sa o ingrijeasca si sa mosteneasca in final casa parinteasca. Mama si cealalta sora sunt de acord sa cedeze partea lor in favoarea ei, numai ca fratele refuza sa se inteleaga, amenintand ca va refuza sa semneze, ca el este unicul mostenitor fiindca e baiat.
Mentionez ca fratele si-a construit o casa pe un teren pe care este proprietar tot tatal, iar el nu are niciun act.I-am explicat ca de fapt legea va imparti in mod egal si pana si acel teren, dar el nu vrea sa inteleaga.
Intrebarea mea este cum il putem determina sa semneze ca cedeaza partea sa in schimbul unei sume de bani?
Va multumesc!
buna seara! as dori sa-mi dati un raspuns cu privire la urmatoarea problema. De curand am aflat ca tata -socru s-a recasatorit legal cu femeia cu care a trait in concubinaj 13 ani.prima sotie a decedat acum 16 ani.cu prima sotie a construit o casa si a avut 4 copii. actuala sotie are 2 copii din alta casatorie.Intrebarea mea este daca actuala sotie va avea parte la mostenire in momentul decesului socrului meu si in special daca va avea si ea parte la casa, tinand cont ca aceasta a fost construita cu prima sotie si ca cei 4 copii traiesc.Va multumesc anticipat.